Japon kadınların yeni gözdesi: YTL



Japonya'da faizlerin düşüklüğü nedeniyle yatırımlarını yurtdışına yapan yatırımcıların gözdesi YTL oldu.
Japonya'da bireysel yatırımcılar, egzotik paralara yatırım yapılması tavsiyesine uyarak, Yeni Zelanda doları gibi eski tercihlerinden uzaklaşıyor ve Brezilya reali ile Türk Lirası gibi paraların uzun vadeli getirilerine yöneliyorlar.

Japonya'daki faizlerin düşüklüğünden şikayetçi oldukları için yabancı para birimlerinden tahvillerin, tasarruf sahibi bireyler tarafından doğrudan satın alınmasına "uridashi piyasası" adı veriliyor. Bu piyasa, daha fazla getiri sağlamak ve daha değişken bir portföy tutmak isteyen yatırımcılar sayesinde, son derece hareketli bir gelişme gösteriyor.

Reuters'in haberine göre, bu eğilimin merkezinde Güney Afrika randı yer alıyor. Yüksek faiz oranları, Güney Afrika'nın zengin doğal kaynakları ve 2010 Futbol Dünya Kupasının şimdiden başlayan tanıtım kampanyası, randı Japonların yıldızı haline getirdi.

Bu yıl yeni uridashi tahvillerin 2.7 milyar dolar değerindeki yüzde 22'si rand olarak gerçekleşti. Bu oran geçen yıl yüzde 13 olmuştu. Randın başarısı, diğer egzotik paralara olan ilgiyi de artırdı. Brezilya reali ve Türk Lirası bazındaki tahviller yüzde 10 ile 15 arasındaki kupon ödemeleriyle yükselen diğer para birimleri oldu.

Ancak piyasada halen yüzde 42 ile Avustralya bonoları, yüzde 35 ile de Yeni Zelanda tahvilleri hakim durumda. Randın geçen yıldan beri sürekli yükselen getirisine paralel olarak satışları da artıyor ve bu para birimi, varlıklı Japon büyükanneler ve büyükbabalar için cazip getiri sağlayan bir kaynak olarak rağbet görüyor.

Yaklaşık yüzde 6 veren Avustralya ve Yeni Zelanda bonoları, yüzde 1-2 getiren Japon bonolarından çok daha yüksek, ancak piyasanın yeni yıldızlarının getirisinden oldukça düşük. Okasan Securities'den yabancı varlıklar yöneticisi Tsutomu Soma, "Pek çok uridashi yatırımcısı, yüzde 10'un altındaki kuponlara dönüp bakmıyor bile" dedi. Japonya'da ev kadınlarının sürekli büyüyen risk iştahı, ülkeden nakit olarak 780 trilyon yen (6.8 trilyon dolar) ve banka mevduatlarından da sürekli bir çıkış yaratıyor.

Japonya Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 0.5'te tutuyor. Ülkede resesyon beklentisi olduğu da göz önüne alındığında, oranların bir yıldan önce yükselmeyeceği, dolayısıyla uridashi yatırımcılarının da ülke dışına yönelmekten vazgeçmeyecekleri bekleniyor.



Güncel.net