Bir süredir vekaleten yürütülen Emniyet Genel Müdürlüğü görevine İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal atandı. Köksal’ın atanmasına ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Sezer tarafından onaylandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü koltuğu Gökhan Aydıner’in yaş haddinden emekliye ayrılması üzerine boşalmıştı. Özellikle Hrant Dink cinayetinden sonra Genel Müdürlük görevinin vekaleten yürütülmesi eleştirilere yol açmıştı.

Hükümetin bir süredir Cumhurbaşkanı Sezer’le yürüttüğü temaslar sonucunda İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal’ın Emniyet Genel Müdürlüğü’ne atanması konusunda mutabakata varıldı ve kararname sezer tarafından onaylandı.

ATAMALARA HIZ VERİLDİ

Bu arada, beş il valiliği ile altı il emniyet müdürlüğüne yapılacak atamalarla ilgili çalışmalara da hız verildiği öğrenildi. Buna göre, başta Köksal’dan boşalacak İzmir ve halen boş bulunan Trabzon olmak üzere beş ile vali ataması öngörülüyor.

Bu atamalar için Başbakanlık’ta görevli Merkez Valisi Recep Kızılcı, Mustafa Taşkesen, İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Mustafa Toprak ile Hüseyin Atak ve Özdemir Cakacak’ın isimleri ağırlıklı olarak geçiyor.

CELALETTİN CERRAH GÖREVE DEVAM EDECEK

Öte yandan kararnamede; Kırklareli, Sakarya, Adana, Ordu, Mersin ve Bilecik il emniyet müdürlüklerinin de bulunduğu belirtiliyor. Taslakta İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın yer almadığı ifade ediliyor.

a.a