30 yıl önce şemsiyeden fırlatılan zehirli bilye ile öldürülen muhalif gazetecinin öldürülmesinin ardında gizli servis çıktı.
1978 yılında Londra’da, şemsiyeden fırlatılan zehirli bilye ile öldürülen muhalif Bulgar gazeteci Georgi Markov'un öldürülmesinin ardında gizli servis olduğu ortaya çıktı.

Deutsche Welle'in internet sitesinde yer alan habere göre Bulgaristan’ın muhalif yazarlarından Georgi Markov, bundan 30 yıl önce, BBC Radyosu'nda çalışırken Londra'da öldürülmüştü.

Doktorlar, Markov'un vücudunda, risin zehiri içeren milimetrik ölçüde bir bilye buldular. Markov, Londra'daki Waterloo Köprüsü’nde yürürken kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından, şemsiye ucuna yerleştirilen bir mekanizmadan fırlatılan bilyeyle zehirlenmişti.

Markov, olaydan 4 gün sonra yaşamını yitirdi.Vladimir Kostov ise Paris'te yaşayan bir başka rejim muhalifi Bulgar gazeteciydi. O da Markov'un ölümünden bir kaç hafta sonra, sırtında hafif bir acı ve kızarıklık hissetmişti.

Doktorlar Kostov'un sırtından da benzer bir bilye çıkarttılar. Kostov, zehirli bilye, yağ hücreleri arasına saplandığından zehirlenmekten kurtulmuştu.Kaynak : İnternetHaber