BURSA (İHA) - Bursa'da KESK'e üye bir grup kadın çalışan, süt izni yönetmeliği ile işyerlerinde kreş bulunmamasını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Orhangazi Parkı'ndaki açıklamaya çocuklarıyla katılan bir grup kadın, üzerine kreş resmi çizdikleri bez afişleri açarak slogan attı. Sendika üyesi kadınlar adına açıklama yapan KESK Bursa Şubeler Platformu Kadın Komisyonu Sözcüsü Güler Yılmaz, "Kreş hakkı, kadın erkek bütün çalışanlar açısından önemli sosyal haklardan biridir. Geleneksel cinsiyet ideolojisine göre çocuk bakımı kadın işi olduğundan kreşin bulunmaması kadınların istihdama katılımı önünde engel oluşturmaktadır" dedi.
Ayrıca kadın eğitimcilerin süt iznini kullanmada problem yaşadıklarını da söyleyen Yılmaz, "Süt izninin günde 1 saat 30 dakika olmak üzere annenin istediği saatte kullanabileceği yasada belirtilmiş olmasına rağmen yönetmelikte bu iznin eğitim öğretimi aksatmayacak şekilde kullanılması belirtilmektedir. Bu durum kadın eğitimcilerin süt iznini kullanması önünde ciddi engel olarak durmaktadır" diye konuştu