ABD Memnuniyetini YinelediABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Fried, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Ermenistan davetini kabul etmesinden memnuniyet duyduklarını kaydetti.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü, milli futbol takımlarının maçı için ülkesine davet etmesinden ve bu davetin kabul edilmesinden memnuniyet duyduklarını kaydetti.

ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Fried, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinde düzenlenen oturumda, "Gürcistan Krizinin Ardından ABD-Rusya İlişkileri" başlıklı bir konuşma yaparak, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Kafkasya'daki gelişmeler çerçevesinde ABD yönetiminin Ermenistan'a mali yardımda bulunup bulunmayacağının sorulması üzerine Fried, Ermenistan'ın da Kafkasya'daki gelişmelerden olumsuz etkilendiğini anlattı. Fried, bu bağlamda ek yardım paketlerinin Ermenistan'ı kapsamadığını, ancak Ermenistan'ın genel olarak Amerikan yardımı alan bir ülke olduğunu söyledi. Ermenistan'ın "dünyada kişi başına en fazla Amerikan yardımı alan birinci ya da ikinci ülke" olduğunu belirten Fried, bu ülkeye yardımlarını sürdürme niyetinde olduklarını kaydetti.

Fried, "bununla birlikte, hem Ermenistan'ı, hem de komşuları Azerbaycan ve Türkiye'yi anlaşmazlıklarını çözmeleri konusunda cesaretlendirdiklerini" belirterek, "Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın (Serj Sarkisyan), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Erivan'a davet etmesinden ve Cumhurbaşkanı Gül'ün de bu daveti kabul etmesinden memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Ermenistan hükümeti ile birlikte çalıştıklarını ve yakın zamanda bir büyükelçilerinin Ermenistan'a gidecek olmasından dolayı mutlu olduğunu vurgulayarak, "Ermenistan'ın göreceli tecridinin sona erdiğini görmeyi umuyoruz. Sınırlarının açılmasını ve ilişkilerinin gelişmesini istiyoruz ve bu amaç için çalışacağız" dedi.

aktifhaber