Bolivya ABD'ye Rest ÇektiABD'nin arka bahçesi sayılan Latin Amerika ülkelerinden Venezuela, Rus savaş uçaklarına üslerini açarken, Bolivya da, ABD büyükelçisini "istenmeyen kişi" ilan edip ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verdi. ABD ise buna yanıt olarak Bolivya'nın Washington Büyükelçisi Gustavo Guzman'ı sınır dışı etme kararı aldı.

Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki muhalefete destek verdiği gerekçesiyle “istenmeyen kişi” ilan edilen ABD'nin La Paz Büyükelçisi Philip Goldberg'e ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verildiğini söyledi.
Choquehuanca, açıklamasında , "Goldberg'i istenmeyen kişi ilan ettiğimizi ABD hükümetine bildirmiştik. Goldberg'e ülkeden ayrılması için 48 ila 72 saat süre verdik" dedi.

ABD'DEN YANIT

ABD yönetimi, Bolivya'nın bu kararının ardından Bolivya'nın Washington Büyükelçisi Gustavo Guzman'ı sınır dışı etme kararı aldığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, basına yaptığı açıklamada, Bolivya'nın kararını temelsiz bulduklarını belirterek, "bu karara yanıt olarak Bolivya hükümetini, Gustavo Guzman'ı istenmeyen kişi ilan ettiğimiz konusunda resmen bilgilendirdik" diye konuştu.
Sözcü McCormack, Guzman'ın ABD'yi ne zaman terk edeceği konusunda bilgi vermedi.

BOLİVYA'DAKİ KRİZ VE ABD BÜYÜKELÇİSİ

Bolivya'nın ilk yerli devlet başkanı Evo Morales'in yeni anayasa taslağı, ülkedeki bazı eyaletlerde aylardır protesto ediliyordu.
Bolivya'da Santa Cruz, Tarica, Beni ve Pando eyaletleri, Morales'in hükümetini reddedip düzenledikleri referandumlarla özerklik ilan etmişti. Morales'in anayasa taslağı, nüfusun yüzde 60'ın oluşturan yerli gruplara yeni ve önemli güçler getiriyor.

Morales karşıtı muhafazakarların kalesi durumundaki Santa Cruz, özerklik kazanarak, bölgenin serbestçe işleyen kapitalizmini, Morales'in "yerlilerin değerleriyle harmanlanmış komünal devlet" hedefinden korumak istiyor.

Ülkenin 9,5 milyon civarındaki nüfusunun dörtte birinin yaşadığı Santa Cruz'da halk, büyük arazi sahibi olmaya kısıtlama getirilmesini öneren anayasa taslağını tehdit olarak görüyor.

Amerikalı Büyükelçi Philip Goldberg, yürüttüğü diplomasi nedeniyle Bolivyalı yetkililerce defalarca eleştirilmişti. Goldberg'in muhalefeti desteklediğini ileri süren Bolivya hükümeti, Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansını (USAID) da muhalefete yardım etmekle suçlamıştı.
Bolivya hükümeti, Goldberg'in Morales'e karşı en büyük muhalefeti gösteren Santa Cruz eyaletinin valisi Ruben Costas ile yakın zaman önce görüşmesinden de büyük rahatsızlık duyduğunu belirtmişti.

ABD'yi, Bolivya'daki hükümet karşıtı gösterileri teşvik etmekle suçlayan Evo Morales, dün, ülkedeki muhalefete destek verdiği gerekçesiyle Goldberg'i “istenmeyen kişi” ilan etmiş, “ülkede ayrımcılığa ve bölünmeye yardım etmekle" suçlamıştı.

CHAVEZ'DEN MORALES'E DESTEK

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD'ye karşı Bolivya'ya destek vermek amacıyla, ABD'nin Caracas Büyükelçisi Patrick Duddy'yi sınır dışı etme ve Venezuela'nın Washington Büyükelçisini geri çağırma kararı aldığını açıkladı.

Başkent Caracas'ın 120 kilometre batısındaki Puerto Cabello'da 2 ay sonra yapılacak yerel seçimler için düzenlenen bir mitingde konuşan Chavez, "Şu andan itibaren Caracas'taki Yanki büyükelçisinin Venezuela'yı terk etmek için 72 saati vardır" dedi.

Venezuela'nın Washington Büyükelçisi Bernardo Alvarez'in de geri çağrıldığını ve "ABD'de yeni bir hükümet kurulduğunda geri dönebileceğini" ifade eden Chavez, bu kararları Bolivya'ya destek için aldığını belirtti.

"Burada, Bolivya'da yaptıklarını yapmaya çalışıyorlar" diye konuşan Chavez, "Cehenneme gidin, pis Yankiler" ifadesini kullandı.
Chavez, konuşmasında, ABD'nin Venezuela hükümetine yönelik saldırgan tutumunu sürdürmesi halinde bu ülkeye ham petrol vermeyi de durduracaklarını söyledi.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr