Fransa'yı karıştıran kareSarkozy ve Carla'nın Papa'yı havaalanında karşılamaları laiklik tartışmalarına yol açtı

13.09.2008 09:40 Papa 16. Benediktus, ''din ve devletin birbirine açık olması'' gerektiğini söyledi.

Katolik Kilisesinin lideri 16. Benediktus, resmi ziyaret amacıyla Fransa'nın başkenti Paris'e geldi.

Papa'yı havaalanında Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve eşi Carla Bruni karşıladı.

Uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Papa, ''Hristiyan dini değerleri, bizim uluslarımızın ve toplumlarımızın devamı için gerekli'' dedi.

''Dinin siyaset, siyasetin ise din olmadığını'' kaydeden Papa, ''Din ve devlet birbirine açık olmalı'' görüşünü dile getirdi.

Papa, laikliğin inanç ile çelişmediğini belirtti ve ''Fransa'ya dostluk ve kardeşliğin mesajcısı olarak geldiğini'' söyledi.

Roma Katolik Kilisesi liderinin resmi ziyareti, Fransa'da laiklik tartışmalarına neden oldu
Sol eğilimli gazeteler, muhalefet ve işçi sendikaları, Papa’nın ziyareti nedeniyle Sarkozy’nin dikkatini, “din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gereğine” çektiler.
Liberal eğilimli Demokrat Hareketi’nin lideri François Bayrou, Sarkozy’nin resmi bir şekilde Papa’yı cumhurbaşkanlığı sarayında ağırlaması üzerine “Din ile devlet işleri birbirinden ayrılmalı” dedi.
Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, protokol davetlerine gideceğini, ancak dini ayinlere “laiklik ilkesine saygı gereği” katılmayacağını bildirdi. Sol eğilimli Liberation gazetesi, “Sarkozy’nin Fransa’nın Katolik kimliğini öne çıkararak, laiklik anlayışına yeni bir şekil kazandırmak istediğini” iddia etti.

haberturk