Hamas'tan İsrail'e anlaşma çağrısı


Halid Meşal, İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını istedi.
Hamas'ın Suriye'de yaşayan sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal, 2 yıl kadar önce kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında Filistinli mahkumların serbest bırakılması konusunda mümkün olan en kısa zamanda bir anlaşmaya varmak istediklerini söyledi.

Meşal, Suriye'nin başkenti Şam'da ramazan dolayısıyla düzenlenen bir toplantıdaki konuşmasında, "Hamas, mahkum değişimi konusuna yeni koşullar öne sürmemiştir, müzakere tarihlerini değiştirmemiştir ama serbest bırakılması gereken mahkumların sayısını azaltmak isteyen İsrail'in şantajını reddediyoruz" dedi.

Şalit'e karşılık binden fazla Filistinlinin serbest bırakılmasını talep ettiklerini ama İsrail'in 450 kişiyi serbest bırakmaktan söz ettiğini belirten Meşal, mümkün olan en kısa sürede müzakereleri bitirmeyi istediklerini çünkü mahkumların evlerine dönmelerini istediklerini kaydetti.

Aynı zamanda Fransız vatandaşı olan İsrailli asker Şalit, Haziran 2006'da Gazze Şeridi'nde kaçırılmıştı.

Bu arada Meşal, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı da İsrail ile yürüttüğü müzakereler yüzünden eleştirdi ve bu müzakerelerde hiçbir yol katedilemediğine, İsrail'in ise Batı Şeria ve Kudüs bölgesinde Yahudi yerleşim birimlerinin devam ettiğine işaret etti ve "Siyonist düşmanla Filistinlilerin ulusal ilkelerine ters düşecek bir çözümü kabul etmiyoruz" dedi.

Meşal, Abbas'ın görev süresinin dolacağı 9 Ocak 2009'dan sonra seçimler haricinde gelecek bir başkanın meşru olmayacağını da belirtti ve başta Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek olmak üzere Arap liderleri, İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı ablukayı kaldırması için harekete geçmeye çağırdı.

AA

ensonhaber.com