Talat ve Hristofyas 'aynı şarkı'yı söylediİki lider Türk ve Rum gençlik örgütlerinin düzenlediği 'Barış İçin Ortak Şarkılar' etkinliğinde buluştu

15.09.2008 11:53KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Türk ve Rum gençlerine Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için çalışacakları sözünü verdiler ve bunun için destek istediler. Cumhurbaşkanı Talat çözümün en kısa zamanda gelmesi için çok çalışılması gerektiğine dikkat çekerek "Bunu yapmak hepinize sözüm ve taahhüdümdür” dedi.
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas da "Talat ile ihtiyaç duyduğumuz ortak dili bulmak ve BM yardımlarıyla da Ada'yı yeniden birleştirmek için elimden geleni yapacağım taahhüdümü yineliyorum” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi Başkanı Dşimitris Hristofyas, Türk ve Rum gençlik örgütlerinin ara bölgedeki Ledra Palace Otel'in bahçesinde düzenlediği "Barış İçin Ortak Şarkılar” etkinliğinde buluştu.
Bazı Türk ve Rum Siyasi partilerin gençlik örgütlerinin Slovakya Büyükelçiliği himayesinde ve BM desteğiyle "Uluslararası Barış Günü” çerçevesinde gerçekleştirdiği etkinlik, saat 18.45'te başladı. İki lider etkinliğe saat 19.45 civarında geldi. Etkinlikte şiirler okundu, Kuzey Kıbrıs'tan SOS ve Güney Kıbrıs'tan liseli gençlerin oluşturduğu bir müzik grubu şarkılarını seslendirdi. Bu arada etkinliğe katılan Türk ve Rum gençler hem Türkçe hem de Rumca "Kıbrıs'ta Barış Engellenemez” diye slogan atarak halay çektiler. İki taraftan gençlik örgütleri adına iki genç konuşma yaparken liderlerin gelmesinin ardından iki liderle BM genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Misyon Şefi Taye-Brook Zerihoun sahneye davet edilerek konuşmalarını yaptılar.
Etkinlikte son konuşmayı Slovakya Büyükelçisi Anna Turenikova yaptı. Konuşmalardan sonra "Barış İçin Dans” grubu temsilcileri liderlere ve Zerihoun'a küçük seleler hediye ettiler. Etkinlikte iki toplumlu koro da Türkçe ve Rumca şarkılarını seslendirdi. Ayrıca folklor gösterileri yapıldı. Törene Başbakan Ferdi Sabit Soyer, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu, Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, iki taraftan da siyasi partilerin lider ve temsilcileri, iki taraftan milletvekilleri, üst düzey yabancı diplomatlar ve iki taraftan vatandaşlarla, gençler katıldı. Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas, geçmişte, Ledra Palace'taki görüşmelerde, ortak vatana barış getirmek için bir çok arkadaşıyla bir çok manifesto hazırladıklarını belirtti. Şimdi insiyatifin iki taraftan gençlerin örgütleri tarafından alındığını kaydeden Hristofyas şunları söyledi: "Bu çok olumludur ve bize geleceğe giden yolu gösteriyor, çünkü gençlik gelecektir, adamızın geleceğidir. Talat ile ihtiyaç duyduğumuz ortak dili bulmak ve BM yardımıyla da adayı yeniden birleştirmek için elimden geleni yapacağım taahhütümü yineliyorum. Bu adada barışa ihtiyacımız var. Bu güzel etkinliği düzenlemeniz çok güzel.” Etkinliğin, Uluslararası Barış Günü çerçevesinde düzenlenmesinin de olaya ayrı bir güzellik kattığını söyleyen Hristofyas, gelecek yıl, böyle etkinliklerin tüm Kıbrıs'ta, yeniden birleşmiş bir adada gerçekleştirilmesini diledi.
Hristofyas şöyle dedi: "Mehmetali benimle aynı fikir de mi bilmiyorum. Ümidim bu etkinlikleri askersizleştirilmiş Birleşik Kıbrıs federal devletinde kutlamak. Bir diyalog başlattık, ciddi bir diyalog. BM personelini, barış içindeki adamızın, üniformasız ziyaretçileri olarak karşılamak için çabalarımızı birleştirmek zorundayız. Bu bizim Kıbrıs'ın genç insanlarına sözümüzdür. Çok yaşasın barış, bu adaya barışı ve sosyal adaleti getirelim, her iki toplumun da acı çekmiş insanları ancak özellikle gençleri için bunu yapalım” Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat etkinliğe katılanlara "barışın değerli olduğuna inanan gençler ve kendini genç hissedenler” hitabıyla başladı.
Cumhurbaşkanı Talat konuşmasında, barışa ulaşmak için çalışmaları gerektiğini, barışa gerçekten ihtiyaç duydulduğunu söyledi. Adada barış ve bir anlaşma olmamasından dolayı bir çok neslin acı çektiğini anlatan Cumhurbaşkanı, gençlerin, barış içinde birleşmiş bir ülke, federal bir ülke görmek istediklerini, bunu sağlamanın Hristofyala kendisinin ortak amaçları olduğunu ve bunu başarmayı taahhüt ettiklerini belirtti. Halklarından her desteği alacaklarına inandığını söyleyen Talat, bunun çok açık olduğunu ve özellikle her gün yaptıkları temaslarında bunu hissettiklerini vurguladı.
Talat, Çözümün "barışı inşa etmenin” temeli olduğunu çünkü barışı inşa etmenin farklı bir şey olduğunu, bunun her iki halkın da biribirinin kültürlerine büyük saygı duydukları bir ortamda tam bir işbirliği içerisinde yaşamaları anlamına geldiğini, bunun hedeflerinin en uç noktası olduğunu kaydetti. Buna ulaşmak için önce bir anlaşma yaparak temeli hazırlamak gerektiğini söyleyen Talat, bunun hedeflerinin başlangıcı olacağını söyledi. Gençlerin özellikle anlaşmayı takip edecek bu "yeni durum” için büyük sorumlulukları bulunduğunu ifade eden Talat, geleceği yaşayacak gençlerin barışı yaratmak için çalışmaları gerektiğini söyledi. Talat, bugün gerçekleşen olayın çok daha büyüklerinin gelecekte Kıbrıs'ın her yanında gerçekleştirilmesi dileğinde bulundu. Ciddi çalışılması gerektiğini ifade eden Talat, "Eğer halklarımızın desteğini alırsak başarırız. Aksi taktirde çok zor olur. Vermeli ve almalıyız. Bir şey verip bir şey almalıyız. Uzlaşmalıyız. Uzlaşmak için halklarımızın ve özellikle siz gençlerin desteğine ve cesaretlendirmesine ihtiyacımız var. Bunu genç insanlardan talep ediyoruz. Gençler için müreffeh bir geleceğe ulaşmak amacıyla kendi adına elimden geleni yapacağımı ve uzlaşacağımı taahüt ederim.” Talat çok yakın bir gelecekte bir çözümden sonra daha coşkulu etkinliklerde buluşmayı diledi.
Çözümün en kısa zamanda gelmesi için çok çalışılması gerektiğini ifade eden Talat, "Bunu yapmak hepinize sözüm ve taahhütümdür” dedi. Zerihoun ise konuşmasında, etkinlikten duyduğu büyük memnuniyeti dile getirdi. Sanatın insanları özgürleştirdiğini ve şarkıların insanları biraraya getirdiğini kaydeden Zerihoun, Birleşik bir Kıbrıs'a ulaşmak için önemli bir fırsat bulunduğuna işaret etti. BM diplomatı, ülkeyi iki taraf için de ortak bir vatan yapabilmenin önemine değindiği konuşmasında, etkinliğin gerçekleşmesinden dolayı Slovakya Büyükelçisi Anna Turenikova'ya teşekkür etti. Turenikova ise konuşmasında, etkinlikten duyduğu mutluluğu dile getirerek, yardımcı, yapıcı ve destekleyici olmayı amaçladıklarını, bu etkinliğin doğuş fikrinin Ledra Palace'ta gerçekleştirilen bazı Türk ve Rum siyasi partilerin buluşmalarında ortaya çıktığını ifade etti.
Gençlik örgütlerinin liderlerinin heyecanını takdir ettiğini söyleyen Turenikova, etkinliğin Uluslararası Barış Günü çerçevesinde gündeme gelmesinin de anlamına işaret etti.
İHA