FBI'ın peşinde olduğu Türk"Beni 6 ay daha yakalamasaydınız bir Amerikan bankasını 1 milyar Dolar dolandıracaktım"

12.09.2008 13:04Yurtdışı ve yurtiçinde yıllardır aranan ve bilişim dünyasındaki sahtecilik konusunda 'Bilirkişi' kabul edilen ünlü hacker Çağatay Evyapan İstanbul'da yakalandı.

Kurduğu şebeke ile Türkiye ve dünyada banka kartlarının kopyalanması ile milyar dolarlık vurgun yaptığı belirlenen Evyapan, bilişim polisinin sır operasyonuyla yakayı ele verdi.

Amerika'da FBI'nin uzun süredir peşinde olduğu ünlü hacker, "Beni 6 ay daha yakalamasaydınız bir Amerikan bankasını 1 milyar Dolar dolandıracaktım" ifadesinde bulunduğu belirtildi.

İstanbul Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyon uluslararası boyutu olan bir dolandırıcılık şebekesini çökertti. Çok miktarda kredi kartı kopyalama makineleri, ATM cihazı parçaları, nakit para ve kart kopyalamada kullanılan cihazın ele geçirildiği operasyonda Çağatay Evyapan çete üyeleri ile birlikte yakalandı. Bir çok ülkede polisin aradığı ancak, gerçekleştirdiği olaylarda kullandığı inanılmaz yöntemlerle izine ulaşılamayan Evyapan, İstanbul Bilişim Polisi tarafından filmlere konu olabilecek operasyonla gözaltına alındı.

İnternet ortamında kullandığı "Chao" isimli takma isim dışında hiç bir izi bulunmayan hackerin, üniversitede Bilgisayar Mühendisliği bölümü okuduğu ancak eğitimini bitirmeden okulunu terk ettiği belirtildi. Şebekenin, polisi hayrete düşüren icraatları arasında özellikle Türkiye'de ürettikleri sahte ATM kartı aparatlarını 10 ülkeye ihraç etmesi ve bu yolla milyon dolarlık paralar kazandıkları da ortaya çıktı. Bilişim dolandırıcılığı olaylarında "bilirkişi" olarak tanınan Evyapan'ın diğer ilginç bir özelliği ise, yabancı hackerlerin yeni bir yöntem geliştirdiklerinde Evyapan'dan bilirkişi raporu istemeleri olarak biliniyor.

Cihan