"Devlet Başkanı tecavüzcüleri affetti"Afganistan'da Karzai'ye suçlama..

18.09.2008 16:31Kadın hakları savunucusu Malalayi Zoya, Afganistan'da kadınların tecavüze uğradığını ve Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin tecavüzcüleri affettiğini söyledi.
Almanya'nın başkenti Berlin'deki Einstein Kaffee'de "Afganistan'da Kadın Hakları" konulu bir konuşma yapan Zoya, ülkenin durumunun giderek daha da kötüleştiğini, ülkede hali hazırda varlık gösteren askerlerin yararı olmadığını belirtti. Zoya, "Afganistan'da 7 yıllık uluslararası askeri konuşlandırma kelimenin gerçek anlamıyla bir felakettir. 10 bin asker hali hazırda ülkede görev yapıyor. Milyonlarca dolar Afganistan'a geldi. Çok sayıda yardım örgütü Afganistan'da görev yapıyor. Buna rağmen Afganistan'daki durum 7 yıl sonra feci bir görünüm sergiliyor" dedi.
Ülkedeki en büyük sorunlardan birisinin güvenlik olduğuna işaret eden, ayrıca kadınlara tecavüz olayının yaygın olduğunu da aktaran Zoya, buna karşın yeterli bir ceza uygulanmadığını kaydetti. Zoya, "En büyük sorunlardan birisi güvenlik. Kadınlara tecavüz ediliyor. Kadınlara saldırı oluyor, kadınlar şiddete tabii tutuluyor. Kadınlar başka bir çıkar yolu göremediğinden intihar yoluna gidiyor. Ülkenin alt yapısı çok kötü bir durum sergiliyor. Ayrıca su ihtiyacını sağlayacak olan alt yapı da oldukça kötü. Elektrik sistemi ve elektrik iletişimi içler acısı. Kabul'da aşırı soğuklardan ve kış koşullarına uygun bir koruma olmadığından can kaybı oluyor. Bu demokratik hakların yetersiz olduğunun da bir göstergesidir. Düşünce özgürlüğü ve düşünce üretme konusu ne yazık ki mevcut değildir. Düşünce özgürlüğü savunucuları açıktan varlık gösteremedikleri için illegal hareket etmek durumunda kalıyor. Bu nedenle Afganistan'da özellikle politik alanda köklü bir değişime ihtiyaç var. Demokratikleşmenin oluşması için demokratik güçlerin ülkede söz sahibi olması gerekiyor. 12 yaşındaki bir kız çocuğu bir milletvekilinin oğlu tarafından tecavüze uğradı. Bu konuda yasal hiç bir yaptırım olmadı. 3 erkek tarafından tecavüze uğrayan bir kadın, hakkını koruyamadı. Zira Hamid Karzai bu erkekleri affetti" şeklinde konuştu.
"KADIN HAKLARI CİDDİ ŞEKİLDE ELE ALINMALI"
Federal Almanya Sol Parti Milletvekili Heike Haensel ise Afganistan'da kadın haklarının ciddi şekilde ele alınması gerektiğini söyledi. Zoya'nın eleştirilerini onayladıklarını dile getiren Haensel şöyle konuştu: "Ülkede gerçek anlamda bir demokratikleşme mevcut değildir. Özellikle kadın hakları felaket düzeydedir. Biz Alman Parlamentosu'ndaki sol milletvekilleri olarak ülkede yeni bir çabanın olması gerektiğini talep ediyoruz. Biz demokrasinin dışarıdan sağlıklı bir getirisi olmadığına inanıyoruz. Bunun sadece ülke içindeki demokratik sivil toplum örgütleri tarafından sağlıklı bir konuma getirilebileceğini düşünüyoruz. Biz bu durumu kamuoyuna duyurmak için de çaba sarf ettik. Afganistan'daki askerlerin varlığı ve askeri bir ağırlıklarının olmasını biz yanlış buluyoruz. Afganistan'ın askersiz bir hale gelmesini savunuyoruz. Afganistan'ın geleceği konuşulurken ülke içindeki sivil toplum kuruluşlarının düşüncelerinin alınmasının şart olduğunu düşünüyoruz. Kadın haklarına kafa yorulması gerektiğini de düşünüyoruz."
İHA