Gerekirse TETİĞİ ÇEKERİM


İsrail'de Kadima'nın başına geçen Livni, Olmert'in karşısındaki en iddialı rakip.
19 Eylül 2008 / 04:23


Kurultayı kazanarak partisinin genel başkanı seçilen İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, başbakanlık yolunda. Golda Meir’den sonra İsrail’in ikinci kadın başbakanı olmaya hazırlanan Livni, "Kadın olmam beni güçsüz bir lider yapmaz. Gerekirse tetiği çekerim" diyor.

BAŞBAKAN OLCAK KADIN
İsrail’de iktidardaki Kadima partisinin önceki gün yapılan kurultayında yeni genel başkan olarak seçilen Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, yolsuzluk skandalı yüzünden görevi bırakacağını açıklayan Başbakan Ehud Olmert’in yerine geçmek üzere kolları sıvadı. Kurultayda, en büyük rakibi olan Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz’dan 1 puan fazla alarak delegelerin yüzde 43’ünün desteğiyle genel başkan seçilen Livni, yeni koalisyonu oluşturmak üzere bugün görüşmelere başlıyor. Muhalefetin erken seçim talebine rağmen yeni hükümeti kurup Olmert’in koltuğuna oturabileceğini düşünen Livni, 1974’te iktidarı bırakan Golda Meir’ın ardından İsrail’in ikinci kadın başbakanı olmaya hazırlanıyor.

Livni’nin, çoğu askeri deneyime sahip olan erkeklerin egemenliğindeki siyasi arenada kadın bir başbakan olarak yer alacak olması, bazı İsraillilerin "yeterince güçlü olabilecek mi" sorusunu sormasına neden oldu. Eski bir MOSSAD ajanı olan kadın siyasetçi ise kendisinden emin. Geçen hafta Jerusalem Post Gazetesi’ne bir röportaj veren Livni, "Kadın olmama beni daha güçsüz bir lider yapmaz. Generaller tetiği çekebilir ama kadınlar çekemez diye bir şey yok. Gerektiğinde tetiği çekmekte tereddüt etmem" diye konuştu. Yolsuzluk suçlamalarının ardından istifa edeceğini açıklayan Ehud Olmert’in yerine geçecek olan Livni’nin 42 gün içinde hükümet kurması gerekiyor.

HAMAS: SALDIRGANLIK SÜRER
Yine de, özellikle kurultay yarışını kılpayı farkla kaybeden Savunma Bakanı Mofaz’a oy veren Kadima tabanı, Livni’nin liderliğine soğuk bakıyor. Partinin yaklaşık 70 bin delegesinden biri olan Meir Malka önceki gün oyunu verirken, "Başbakan bir erkek olmalı. Kadınlar her zaman mantıklı hareket etmiyor" dedi. Malka, İran konusunda sertlik yanlısı olan Mofaz’ı desteklediğini belirterek, "İsrail’i yok etmekle tehdit edeni biz yok etmeliyiz" diye konuştu.

Gazze Şeridi’nde iktidarı ele geçiren Hamas bu fikirde değil. Hamas sözcüsü Fevzi Berhum, yayınladığı açıklamada, "Livni’nin iktidara gelmesi, önceki Siyonist liderlerin Filistin halkına karşı yürüttüğü baskı ve saldırganlık siyasetinin süreceği anlamına geliyor" dedi.

VEJETERYAN AJAN
İsrail’de Tzipi Livni’nin liderliğine karşı olan kesimin argümanlarından biri de, kadın siyasetçinin, hayvan haklarını gerekçe göstererek sıkı bir vejetaryen olması. İki yetişkin oğlu olan Livni’nin, geçen yıl Lübnan’daki Hizbullah’a yönelik operasyon sırasında Başbakan Olmert’i istifaya zorlamayıp çekingen davranması da eleştiriliyor.

MOSSAD AJANIYDI
Buna karşın Livni’nin "gözüpek bir lider" olacağını savunanların eli daha güçlü. Livni’nin annesi ve babası, "Büyük İsrail" hayaliyle 1940’larda İngiliz ve Araplara karşı terör saldırıları düzenleyen Irgun örgütünün militanıydı. Hukuk okuduktan sonra İsrail gizli servisi Mossad’da çalışmaya başladı. Daha sonra ticari avukat olarak yaşamını sürdüren Livni’nin örgütün zirvesine kadar yükseldiği ileri sürülüyor.

ŞAHİNDEN GÜVERCİNE
10 yıl kadar önce siyasete atılan ve eski başbakan Ariel Şaron’un sağ kolu haline gelen Livni, Kadima partisinin kuruluşunda da Olmert’ten daha etkin bir rol oynadı. Bu süreçte, aşırı sağa yakın bir şahinken, merkeze yaklaşarak yeni bir imaj oluşturdu.

BİRİNCİ LİVNİ
Yorumculara göre bu özellikler, Livni’yi, 1974’te görevi bırakan ülkenin ilk kadın başbakanı Golda Meir’dan ayırıyor. İsmi efsaneleşmiş bir figür olsa da, Yom Kippur savaşı öncesindeki hataları yüzünden Meir hala "zayıf bir lider" olarak hatırlanıyor. Livni, "Ben ikinci Golda Meir değilim, birinci Tzipi Livni’yim, yakında İsrail’i yöneteceğim" demişti. (Hürriyet)

ensonhaber