Faşizme karşı OMUZ OMUZA


Almanya'da aşırı sağcıların İslam karşıtı toplantısı, Türk ve Alman protestocuların müdahalesiyle hüsrana uğradı.Almanya’nın Köln kentinde aşırı sağcı Pro-Köln grubunun organize ettiği İslam karşıtı toplantı, kalabalık bir grubun taşlı-boyalı müdahalesi sonucu kesintiye uğradı. Faşist grubun üyeleri, bir nehir gemisine sığınarak protestoculardan kaçabildiler.
Dün Saat 12.00 sıralarında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) merkez camisi önünde toplanan Türk ve Alman yaklaşık bin 500 kişi Pro-Köln’cülerin İslam karşıtı girişimlerini protesto ettiler. Rodenkirchen Belediyesinin izin vermemesi üzerine basın toplantısı yapamayan Pro-Köln’cüler limanda demirli nehir gemisinde toplanmaya başladılar. Bu sırada karşı görüşlü gruplar gemiye taş ve boya atarak saldırıda bulundu. Polisin zamanında müdahalesiyle olay büyümeden yatıştırıldı. Yedi kişi gözaltına alındı. Federal İçişleri Bakanlığı da bir bildiriyle Pro-Köln girişimini kınadı ve Köln Anakent Belediye Başkanı Fritz Scrhamma’nın müslümanlara yaptığı barış ve kardeşlik çağrısının olumlu karşılandığını bildirdi.
FAŞİZM BİR DAHA ASLA
"Faşizm, bir daha asla" yazılı pankartlar taşıyan Pro-Köln karşıtı protestocular, kol kola girerek insan zinciri oluşturdular. Uyum Bakanı Armin Laschet "Bu kentte faşizme yer olmadığını birlikte göstermeliyiz" dedi. Konuşması büyük alkış alan Bölge Belediye Başkanı Josef Würges ise şöyle konuştu: "Bu günkü toplantımız saygı, Birlik ve beraberlik adına büyük bir kanıt ve örnektir. Müslüman kardeşlerimizi arkadaşlarımızı destekleyip onlara karşı nefret dolu düşüncelerin önüne geçeceğiz." (Hürriyet)


ensonhaber