Hamaney meydan okudu


Tehditler, İran'ı ilerleme, gelişme ve mükemmele ulaşma yolundan alıkoyamaz.İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "Tehditler, İran'ı ilerleme, gelişme ve mükemmele ulaşma yolundan alıkoyamaz" dedi.

Hamaney, Tahran Üniversitesi bahçesinde verdiği cuma hutbesinde, İran'a yönelik tehditlerin, halkın direnişi ve uyanıklığı sayesinde boşa çıkarıldığını söyledi.

"Nükleer enerji programıyla ilgili baskılar şiddetlendiğinde de halkın sahnede yerini alarak, düşmanlara en iyi cevabı verdiğini" ifade eden Hamaney, halkın azim ve kararlılığıyla kalkınma ve adalet yolundaki engellerin aşılacağını kaydetti.

Filistin sorunu ve ramazanın son cuması olan Kudüs Günü'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hamaney, "Bütün İran halkı ve Müslüman milletler, bu büyük günde Filistin halkının hakkını savunmalı, halkın oyuyla başa gelen Hamas hükümetini desteklemeli" diye konuştu.

İsrail ile ilgili sarf edilen sözleri değerlendiren Hamaney, şunları söyledi:

"Yahudiler, Hristiyanlar ve diğer din mensuplarıyla hiçbir sorunumuz yok. Ancak, 'İsrail halkıyla diğer bütün halklar gibi dostuz' şeklindeki sözler yanlış ifadelerdir. Çünkü onlar, Filistinlilerin mal ve topraklarını işgale ortak ve aracı olmuşlar."

Hamaney, "Siyonistlerce işgal topraklarına yerleştirilenler, Filistinlilerin haklarını gasp etmişler. Onlar, sahte siyonist rejimin, Filistinliler aleyhine silahlandırdığı kimselerdir. İslam dünyasının asıl düşmanlarıyla diğerlerini bir tutamayız" ifadesini kullandı.

Hamaney, işgalci bir rejim olarak gördükleri İsrail'i tanımadıklarını sözlerine ekledi.


ensonhaber