Vahşice işlenen cinayetin üç zanlısından biri olan bu genç kamuoyunu ikiye böldü.


Bundan bir yıl önce, 1 Kasım 2007'de, İtalya'nın Perugia kentinde, bir apartman dairesinde vahşi bir cinayet işlendi. Avrupa'nın ünlü eğitim programı Erasmus çerçevesinde, öğrenci değişim programıyla İngiltere'den İtalya'ya giden İngiliz öğrenci Meredith Kercher (22), Perugia kentinde kaldığı apartman dairesinde boğazı kesilmiş olarak ve yarı çıplak halde, bir kan gölü içinde bulundu.

Polis olayla ilgili geniş bir araştırma başlattı. Vahşice işlenmiş cinayetle ilgili üç kişi gözaltına alındı. Üçü de Meredith'in arkadaşı. Amerikalı öğrenci Amanda Knox (21), onun eski sevgilisi 24 yaşındaki İtalyan öğrenci Raffaele Sollecito ve Fildişi Sahilleri'nden 21 yaşındaki Rudy Guede...

Alem yapmak isteyen gençler, İngiliz Meredith'i de buna zorladıkları, ancak onun karşı çıkması üzerine onu acımasızca öldürmekle suçlanıyorlar. Cinayetle ilgili dava ise İtalaya'da gündeme oturdu. Önceki gün yapılan duruşmada bir karara varılamadı.

Duruşmaya getirilen tutuklu gençlerden Raffaele Sollecito, hüzünlü hali, sakin tavırları ve görüntüsüyle masum olduğunu savunurken oldukça etkili oldu. Polisin elindeki karşı delillere rağmen İtalyan kamuoyu Raffaele Sollecito'nun masumiyetine inanmış görünüyor. Davayı izleyenlerin çoğu "Melek gibi biri, nasıl böylesine vahşi bir cinayet işleyebilir" diye şaşkınlığını dile getiriyor.

Diğer iki zanlı hakkında, kamuoyu oldukça net görünürken "masum görünüşlü" Sollecito'nun durumu tartışmalara neden olmaya devam ediyor.


. . . . . . . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr