Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakerelerinde mülkiyet konusunun zorlu geçeceğini ifade ederek, “Mülkiyet, kapışacağımız bir meseledir” dedi.


Rum basın haberlerine göre Hristofyas, BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle bulunduğu New York'ta, “Amerika Kıbrıs Federasyonu” ve “Kıbrıs Mücadelesi Dünya Eşgüdüm Komitesi” (PSEKA) tarafından düzenlenen etkinliğe katılarak bir konuşma yaptı.

Hristofyas, “Hiç kimse 'Kıbrıslı' (Rum) göçmenin mülkünü ne yapacağını tercih etme hakkını reddedemez. Mülkiyet, kapışacağımız bir meseledir. Tahrikler çekilmez olursa, biz de her zaman ilkelere dayalı olan cevaplarımızı vereceğiz” dedi.

"KIBRIS'TA DİYALOG YOLU GÜLLERLE BEZENMEDİ"

Kıbrıs'ta diyalog yolunun “güllerle bezenmediği, dikenler ve engellerle dolu olacağı” görüşünü dile getiren Hristofyas, “Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk tarafının davranışının, Rum halkının talepleri ve duygularına yönelik kışkırtma olduğunu” iddia etti.

Hristofyas, “Her şeyden önce, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin ortak mücadeleler ve ortak tezler konusunda uyumlu görüldüğümüz Sayın Talat'ı (KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat), kendi küçük isyanını yapmaya, bizimle ortak Kıbrıs lisanında konuşmaya ve onurlu bir uzlaşıya varmaya ikna etmek için Kıbrıs Rum tarafı olarak çok onurlu bir çaba harcamalıyız” dedi.

"ANNAN PLANI KONUSUNDA EGEMENLİK HAKKINI KULLANDIK"

New York'taki temaslardan çok memnun olduğunu belirterek, “Çünkü bu politika bizi sıkıştığımız köşeden çıkarıyor” diyen Hristofyas, Annan Planına egemenlik haklarını kullanarak “hayır” dediklerini kaydetti.

Hristofyas, “Çıkmazı kırmanın yolunu nihayet bulmalı ve (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan'ın oyalama yapmaması için biz bir adım önde olmalıyız” ifadesini kullandı.

YİNE "TAHRİKLERDEN" SÖZ ETTİ

“Kıbrıs sorunu her ne pahasına olursa olsunla çözülemez. Yani Kıbrıslıların malum çıkarlarını feda ederek, başkalarının çıkarlarına hizmet ederek çözülemez. Daha ilerisine gidemeyeceğimiz sınırlarımız var” diyen Hristofyas, “uygulamakta olduğu politikanın Rum tarafını köşeye sıkışmışlıktan kurtardığını” söyledi.
Hristofyas, şu ifadeleri de kullandı:

“İşgalden kurtulmak, vatanımızı BM kararları, Doruk Anlaşması ve Avrupa ilke ve değerleri temelinde yeniden birleştirme şartlarını yaratmak amacıyla, AB üyesi olarak Avrupa Birliğinin, BM üyesi olarak da Birleşmiş Milletlerin bize sağladığı olanaklar çerçevesi içerisinde manevra yapmalı, sıkı çalışmalıyız. Aynı ilkeler çizgisini izlemeye tutarlılıkla devam edeceğiz. Zaman zaman tahriklere yanıt vermekten kaçınırsak, bu çaresizlik olarak algılanmasın. Eğer tahrikler kaldırılamaz hale gelirse cevabımızı, her zaman ilkelere dayalı olarak vereceğiz.”

. . . . . . . . . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr