Batıya güvenmiyoruz


İran, Batıya güvenerek uranyum zenginleştirme programını askıya almayacağını açıkladı.
İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, uranyum zenginleştirme programını ''İran'ın kırmızı çizgilerinden biri'' olarak niteledi.

Sultaniye, uranyum zenginleştirmeyi askıya almak ya da durdurmak için herhangi bir teknik ve yasal gerekçe olmadığını söyledi.

''Batılı ülkeler, önceki sözlerinin ve anlaşmaların gereklerini yerine getirmediler. Sözleşmelerden doğan sorumluluklara ve yükümlülüklere riayet etmedikleri gibi bu konudaki haklarımızı da ihlal ettiler'' diyen Sultaniye, İran'ın bağımsız olarak nükleer yakıt üretmek ve uranyum zenginleştirmekten başka çaresi olmadığını belirtti.

Uluslararası yasaların ve sözleşmelerin verdiği haklar doğrultusunda nükleer enerji faaliyetlerine devam edeceklerini anlatan Sultaniye, ''İran'a nükleer santral ve nükleer yakıt sağlayacak ülkeler olsa da biz onların taahhütlerini tam olarak yerine getireceklerine inanmıyoruz'' ifadesini kullandı.

Sultaniye, Avrupa medyasında yer alan ''Batı, sağlam garantiler verirse uranyum zenginleştirme programıyla ilgili politikamızı gözden geçiririz'' şeklindeki ifadenin yanlış aktarıldığını ve böyle bir beyanda bulunmadığını belirtti.

BM Güvenlik Konseyi, İran aleyhine aldığı üç yaptırım kararında Tahran yönetiminden uranyum zenginleştirmeyi durdurmasını istemişti.

ABD ve İsrail, İran'ın nükleer teknolojiyi elde etmesine izin vermeyeceklerini belirterek, askeri saldırı da dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu ilan etmişti.

Tehditleri ''kuru gürültü'' olarak niteleyen İran, hiçbir gücün nükleer teknoloji elde etmesine engel olamayacağını, olası saldırıya da tüm imkanlarını kullanarak cevap vereceğini açıklamıştı.

AA

ensonhaber