G. Osetya'da ikinci patlama


Barış gücü askerlerine yönelik saldırının ardından ikinci patlama Akholgori kentinde meydana geldi.
Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'daki Rus barış gücü askerlerinin üssü yakınında patlayıcı yüklü bir aracın infilak etmesinin ardından bir patlamanın da Akholgori kentinde meydana geldiği bildirildi.

Güney Osetya'nın basın ve enformasyon komitesinden yapılan açıklamada, Akhalgori'deki patlamada bir kişinin yaralandığı, ancak olayın bölgedeki Oset temsilci Anatoli Marguyan'a yönelik suikast girişimi olduğu bildirildi.

Marguyan'ın, olayda herhangi bir zarar görmediği belirtildi.

Güney Osetya'nın lideri Eduard Kokoeti, bölgedeki patlamalardan Gürcistan hükümetini sorumlu tuttu ve ''Tüm bu olayların arkasında Gürcü özel birlikeri var'' dedi.

Güürcistan'ın yeniden bütünleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Temur Yakobaşvili ise açıklamasında, bölgedeki bu tür kışkırtıcı eylemlere karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, ''Tüm bunlar bizi yeniden çatışmaların içine çekmek isteyen tehlikeli oyunlar'' diye konuştu.

Yakobaşvili, 10 Ekimde Rus güçlerinin Güney Osetya ve Abhazya'nın bitişiğindeki tampon bölgeden çekileceğini anımsattı ve olaylar karşısında soğukkanlı davranacaklarını, bu çekilme tarihini bekleyeceklerini ifade etti.

Güney Osetya'daki Rus barış gücü askerlerinin üssü yakınındaki patlayıcı yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu ilk belirlemelere göre 6 kişinin öldüğü ve 4 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

ensonhaber