Dışişleri Bakanlığı Irak'ı uyardı


Bakalık, Aktütün'deki saldırı ile ilgili olarak Irak yönetimini uyardı: Fiallleri yakalayınDışişleri Bakanlığı, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne yapılan saldırı sonucunda 15 askerin şehit düşmesine yönelik yapılan saldırıyı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK'nın Kuzey Irak'tan ağır silah kullanarak yaptığı bu saldırının vahim bir durum arzettiği belirtilerek, saldırı girişiminin Irak'ın kuzeyinde bulunan ağır silahların desteğinde yapılmış olmasının, terör örgütünün bu bölgedeki faaliyetlerini sürdürebildiğini gösterdiği ifade edildi.

OLAYIN FAİLLERİ DERHAL YAKALANMALI
Saldırı üzerine Irak makamlarının ve diğer ilgili taraflar nezdinde girişimlerde bulunulduğu belirtilen açıklamada, "Uluslararası hukuk çerçevesinde konuyla ilgili görev ve sorumlulukları hatırlatılmış, bu olayın faillerinin yakalanması ve tekerrürünün önlenmesi için gerekli tedbirleri almaları talep edilmiştir. Komşumuz Irak hükümetinden bu konuda üzerine düşen sorumlulukları gereğini yerine getirmesini beklemekteyiz. Irak ve diğer ilgili taraflar nezdinde gerekli girişimler sürdürülmektedir" denildi.

ensonhaber