Abhazya BM'ye rest çekti


BM gözlemcileri sadece Gürcistan ismiyle anılacaksa Abhaz topraklarında değil Gürcistan'da gözlem yapsınGürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya tarafından tanınan Abhazya, sorunlu bölgede görevli Birleşmiş Milletler (BM) gözlemci misyonunun yapısında değişikliğe gidilmesini istiyor.

Abhazya'nın lideri Sergey Bağapş'ın, bölgedeki BM gözlemci misyonunun şefi Belçikalı diplomat Johan Verbeke ile görüşmesinde, BM bünyesindeki askeri gözlemci sayısının artırılması, gözlem misyonunun faaliyetlerinde yapısal değişikliklere gidilmesi gibi konuların ele alındığı bildirildi.

BM'nin bölgedeki görevinin devam etmesinden yana olduklarını söyleyen Bağapş, ancak gözlem misyonunun sadece "Gürcistan" ismiyle anılmasından rahatsız olduklarını ifade etti.

Abhazya'nın, Gürcistan'ın bünyesinde varlığını sürdüren bir bölge olmadığını söyleyen Bağapş, "BM gözlemcileri sadece Gürcistan ismiyle anılmaya devam edecekse o halde bu misyon Abhaz topraklarında değil Gürcistan'da gözlem yapsın" dedi.

Verbeke ise BM gözlemcilerinin bölgedeki görev süresinin 15 Ekimde sona ereceğini belirterek, dolayısıyla kısa sürede gözlem misyonuyla ilgili yapısal değişikliklere gidilmesinin mümkün görünmediğini ifade etti.

BM gözlemcileri, Gürcü-Abhaz çatışmalarının olduğu 1992-93 yıllarından sonra sağlanan ateşkes anlaşmasının korunması amacıyla bölgede görev yapıyor.


ensonhaber