Avusturya'da seçim sonuçları


Erken genel seçimin nihai sonucu, yurtdışında kullanılan oyların sayımıyla belirlendi.
Avusturya İçişleri Bakanlığı Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, yurtdışından mektupla ve yurtiçindeki kimi seçmenlerin ikamet bölgeleri dışında kullandıkları oyların sayımının tamamlandığı bildirildi.

Nihai sonuca göre siyasal partilerin aldıkları oy oranları şöyle:

Sosyal Demokrat Parti (SPÖ): yüzde 29,3 oy oranıyla 57 sandalye

Halk Partisi (ÖVP): yüzde 26,0 oy oranıyla 51 sandalye

Özgürlükçüler Partisi (FPÖ): yüzde 17,5 oy oranıyla 34 sandalye

Avusturya'nın Geleceği İttifakı (BZÖ): yüzde 10.7 oy oranıyla 21 sandalye

Yeşiller Partisi (Die Grünen): yüzde 10,4 oy oranıyla 20 sandalye.

Kesin sonuçların belirlenmesiyle, sandıktan 2. parti olarak çıkan Hristiyan demokrat eğilimli Halk Partisi (ÖVP) ile aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) arasında, kimi çevrelerin beklediği gibi bir koalisyon hükümeti kurulması seçeneği de ortadan kalkmış oldu.

Kesin sonuçların belirlenmesinin ardından Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer'in, 8 Ekim Çarşamba günü, sandıktan ilk parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti'nin (SPÖ) lideri Werner Faymann'ı ''yeni hükümeti kurmakla görevlendirmesi'' bekleniyor.

Avusturya'da, erken genel seçimler 28 Eylül Pazar günü yapılmıştı.

Sandıktan hükümeti tek başına kurabilecek bir parti çıkamadığı için, 183 üyeli federal mecliste en az yüzde 51 çoğunluğa sahip bir hükümet kurabilmek için SPÖ ile ÖVP arasında eskiden olduğu gibi ''büyük koalisyon hükümetinin'' kurulması bekleniyor.

Yeşiller Partisi'nin, ülke tarihinde ilk kez genel listenin 3. sırasından aday gösterdiği Türk kökenli Alev Korun'un meclise girmesi de nihai sonucun açıklanmasıyla kesinleşmiş oldu.

AA


ensonhaber