Korsanlara karşı yardım çağrısı


BM, Somali kıyılarında gemi yağmalayan korsanlara karşı yardım çağrısı yaptı.



BM Güvenlik Konseyi bugün bir karar alarak BM ülkelerini Somali'ye insani yardım taşıyan gemilerin korsanlar tarafından yağmalanmasını durdurmaları için harekete geçmeye davet eden bir karar kabul etti.

Konsey'in 15 üyesinin oy birliğiyle aldığı kararda, uluslararası toplumun Somali kıyılarındaki korsanlara karşı attığı adımları kuvvetlendirmesi gerektiği belirtildi.

Kararda insani yardım ihtiyacı bulunan Somali'ye yardım getiren gemilerin ve uçakların korsanlara karşı ''gerekli önlemleri'' almaları istendi ve uluslararası hukuk kurallarına aykırı davranan korsanların yağmalamalarının Somali'ye insani yardımın güvenli, hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmasını engellediği belirtildi.

BM raporlarına göre bu yıl sonunda toplam 3.5 milyon Somalini'nin gıda yardımı olmaksızın yaşamayacağı belirtiliyor.

BM Genel Sekreteri Ban bugünkü basın toplantısında aynı konuya değinerek Dünya Gıda Programı'nın Somali'ye insani yardım taşıyan gemilerine, BM ülkeleri tarafından güvenlik amacıyla eşlik etmeleri gerektiğini, Kanada'nın bir süredir gönüllü olarak yaptığı hizmetin 23 Ekim'de biteceğini söyledi.

1991 yılından bu yana etkili bir hükümetin başa gelemediği Somali'de yıllardır süren çatışmalar nedeniyle 8 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

AA

ensonhaber