Her tür teknolojik güce sahip Amerika, El Kaide liderinin yerini bulamayınca Kızılderililere yöneldi. Kendi geleneksel ve ilkel yöntemleriyle iz sürmede uzman Apaçilerden oluşan 'Gölge Kurtlar' askeri timi, Afgan sınırına yerleşti.

ABD, tarihine kanlı harflerle yazılan 11 Eylül terör saldırılarından bu yana, eylemin arkasındaki El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i arıyor... Ancak 2001'de Afganistan'daki Tora Bora dağlarına düzenlediği yoğun hava bombardımanında kıl payı elinden kaçırdığı azılı düşmanının nerede olduğuna dair ipucu bulamadı.

SAÇ TELİ BİLE İPUCU
Ladin'in başına 25 milyon dolar ödül koyan ABD; uydu sistemleri, gece görüşlü, ısıya duyarlı radarlar, uydu taramalarıyla gereken tüm teknolojiye sahip. Ancak bunlar işe yaramayınca ABD ordusu Ladin'i bulmak için yeni bir timi görevlendirdi. Daha önce bu işle görevlendirilen timlerden farkı, tümünün Apaçiler'den oluşması. İz sürerken de ilkel teknikleri kullanmaları... İki Alman'ın kaçırılmasından sonra süreci hızlandırmaya karar veren ABD, "Gölge Kurtlar" timini devreye soktu... Teknolojinin velinimetlerinden faydalanmamayı tercih eden "Gölge Kurtlar" timi Apaçilerinin tek "silahı", atalarından öğrendikleri işaret okuma teknikleri. Ağaçlar, yerdeki ayak izleri, bir dala takılan saç teli gibi işaretlerle iz sürüyorlar.

SINIRDA ÇALIŞTILAR
İlk olarak 1972'de Güvenlik Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan tim 21 kişiden oluşuyor. ABD yönetimi iz sürmedeki başarılarından dolayı timi daha önce Meksika sınırında uyuşturucu kaçakçılarını yakalamakta kullandı. Ardından talep üzerine tim; Özbekistan, Kazakistan ve Litvanya ordularına da özel eğitim verdiler.