ABD - Hindistan arasında nükleer işbirliği


İki ülke arasında 30 yıldır süren yasak kalktı.
ABD Başkanı George W. Bush, ABD-Hindistan sivil nükleer alışverişine 30 yıldır süren yasağı kaldıran ve iki ülke arasında bu alanda stratejik iş birliği yapılmasını öngören anlaşmaya ilişkin yasayı onayladı.

Bush, Beyaz Saray'daki imza töreninde yaptığı açıklamada, "dünyanın iki büyük demokrasisi arasındaki her zaman çok önemli olan ilişkilerden dolayı" duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bu yasanın iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendireceğini belirtti.

Amerikan Kongresi'nde onaylandıktan sonra imza için Başkan Bush'a gönderilen anlaşma, Amerikalı girişimcilerin Hindistan'a nükleer yakıt, nükleer teknoloji ve nükleer reaktör satabilmelerine imkan sağlıyor. Anlaşmaya göre, BM denetçileri Hindistan'ın sivil amaçlı nükleer tesislerini kontrol edebilecek, ancak bu denetim, ülkenin askeri amaçlı nükleer tesislerini kapsamayacak.

Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'nı imzalamaktan kaçınan Hindistan, 1974 yılında ilk nükleer denemesini yaptı. ABD o yıldan beri Hindistan'a nükleer alanda yasak uyguluyordu.

AA

ensonhaber