Başkonsolos ülkesini savundu


Avusturya YABANCI DÜŞMANI değil.
Avusturya'da eylül ayında yapılan genel seçim ve seçim sonucunda oylarını artıran iki aşırı sağcı parti günlerdir Avrupa basınında geniş yer alıyor... İkinci Dünya Savaşı sonrası iktidarı yakalayan ve AB'nin yaptırım tehdidi nedeniyle geri adım atan ilk aşırı sağcı Jörg Haider ve onun "yetiştirdiği" Heinz Christian Strache'nin basında yer almadığı tek bir gün bile geçmiyor. Açıklamaları, göçmen karşıtı tavırlarıyla "tedirginlik" yaratan bu iki parti liderini ve Avusturya'da seçim sonrası yaşanan atmosferi Avusturya Başkonsolosu Josef Saiger değerlendirdi:

* Seçim sonuçları herkesi çok şaşırttı. Herkesin çok şaşırması da insanların seçim sonuçlarından memnun olmadığını gösteriyor.

* İnsanlar koalisyon hükümetinde yaşanan sorunlara tepki göstererek Jörg Haider'a ve Heinz Christian Strache'ye oy verdi. Bu seçim sonuçları tamamen seçmenlerin hükümete verdiği tepkiyi gösteriyor.

* 16 yaşındakilerin de bu seçimde ilk kez oy vermelerinin seçim sonuçlarında büyük etkisi oldu.

* Jörg Haider en çok oyu zaten eyalet başkanlığı yaptığı Kaernten'dan aldı. Haider çok deneyimli bir politikacı. O yüzden oy toplamasını biliyor.

* Avusturya'da yabancı düşmanlığı kesinlikle yoktur. Yabancılar da seçim sonuçlarından korkmamalı kesinlikle. Meclisimizde göçmen kökenliler de var. Avusturya demokratik, farklı kültürlerin bir arada bulunduğu bir ülke. Bu ülkemizin daha da gelişmesini sağlıyor. Avusturya'nın sosyal sistemi ve hukuk sistemi göçmenleri korumaya yönelik...

* Ülkenin son dönemlerde aşırı sağa kaydığı düşünülmemeli. Böyle bir şey mümkün değil. Hatta aşırı sağcılar hükümete bile gelseler ülke siyasetindeki temeller değişemez.

* Haider 1990'lı yıllarda meclise girdiğinde, ülkenin yabancı kökenlileri hedef alan bir siyaset izlemesini sağlayamadı.

* Muhafazakârların aşırı sağcılar ile koalisyon kuracaklarını düşünmüyorum.

"TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR ÜLKE"
Türkiye bizim için her açıdan çok önemli bir ülke... Avrupa Birliği'ne girmek için gerçekten de çok çalışıyor. Kültürel anlamda da birçok gelişmeler gösterdi. Yaşanan iyileşmeler de çok belirgin bir şekilde gözüküyor. Türkiye'de gerçekten çok başarılı işadamları var. Son dönemdeki ekonomik gelişmeler açıkça görülebiliyor. (Sabah)

ensonhaber