Acaristanbul'a yıkım kararı
Beykoz Belediye Encümeni, Acaristanbul villalarının yıkılmasına karar verdi.

Danıştay 6. Dairesi'nin Beykoz Belediyesi'nin Acaristanbul'a verdiği yapı ruhsatının iptaline ilişkin yerel mahkeme kararını onamasının ardından, konu bugün encümen gündemine alınarak görüşüldü. Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül başkanlığında, saat 10.00'da başlayan toplantıya, encümene yeni seçilen Mucip Kopuz ile diğer üyeler Mesut Türkeri, Hasan Özmen ile belediyenin Yazı İşleri, Hesap İşleri ve Fen İşleri Müdürleri katıldı.

Toplantıda, Acaristanbul'daki 4'ü subasman 142 yapı için yıkım kararı alındı.

BEYKOZ BELEDİYE BAŞKANI ERGÜL: "KARAR, DANIŞTAY KARARINA DAYANARAK VERİLDİ"

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Beykoz Belediyesi Encümen toplantısında, Acaristanbul ile ilgili olarak Danıştay'ın ruhsat iptaline ilişkin olarak verdiği karara dayanarak, bu vilların yıkımı ve para cezasının uygulanmasına oy çokluğu ile karar verildiğini bildirdi.

Ergül, Beykoz Belediyesi Encümeni Olağan toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Danıştay 6. Dairesi'nin 9 Şubat günü ''Beykoz Belediyesi'nin Acaristanbul'a verdiği yapı ruhsatının iptaline ilişkin yerel mahkeme kararını onaması kararı''nın, Beykoz Belediyesi'ne 1 Mart günü intikal ettiğini belirterek, kararı encümene sevk ettiklerini kaydetti.

Zekai Emeç adlı üyenin encümen üyeliğinden istifa ettiğini hatırlatan Ergül, encümenin bir eksikle toplanmasının hukuki sıkıntılar doğurabileceği için Beykoz Belediye Meclisi'nin 5 Mart günü toplanarak Mucip Kopuz adlı yeni encümen üyesini seçtiğini anlattı.

Ergül, şunları kaydetti:
''Bu üye arkadaşımız dosyayı incelemek için Başkanlık makamından bir hafta süre istedi. Biz bu süreyi verdik. Bu süre bugün bitti. Tam kadro ile encümen toplantımızın yapılması gerekiyordu ve bugün bu toplantıyı yaptık.Sabah saat 10.00'da toplandık ve Acaristanbul ile ilgili olarak Danıştay'ın ruhsat iptaline ilişkin verdiği karara dayanarak, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32. maddesine göre bu villaların yıkımı ve 42. maddesine göre de para cezasının uygulanmasına 3'e karşı 4 oyla karar verilmiştir.

İlgili bu kararı tebliğ edeceğiz. Yasal haklarını kullanma süresi var. Bu süre sonunda gereği neyse belediye tesis edecek. 1 hafta süre vereceğiz. Onlar yargıya gidecek. Yargı sürecine göre hareket edeceğiz.''