Operasyonu golf sahasından yönetti


İNGİLİZLER BİLE Tİ'YE ALDI: Türk paşa operasyonu GOL SAHASINDAN YÖNETTİ.


Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu'nun Aktütün saldırısı sırasında golf oynamasına çeşitli çevrelerden büyük tepki gelmişti. İngiliz The Guardian, Babaoğlu’na “görülmemiş” eleştirilerin yöneltildiğini belirtirken “Türk Hava Kuvvetleri Komutanı, operasyonu golf sahasından yönettiği diye hücuma uğradı” yorumunu yaptı.

GOLF SAHASINDAN YÖNETTİ
The Guardian gazetesi, Türkiye muhabiri Robert Tait imzalı haberinde Türk Hava Kuvvetleri Komutanı'nın PKK’ya karşı operasyonu “golf sahasından yönetti” diye eleştirilere maruz kaldığını belirtirken “Türk Silahlı Kuvvetleri, askerlerin kendilerini modern laik devletinin koruyucuları olarak gördükleri ülkede on yıllarca nerdeyse hiç eleştiriye uğramamışlardı” diye yazdı.

"ASKERLERİN STATÜSÜ SORGULANIYOR"
Ancak askerlerin “statüsü”nün, üst düzey bir komutanın “Kürt militanları” ile çatışmalarda 17 askerin öldürülmesinden saatler sonra golf oynarken görüntülenmesi üzerine sorgulandığını kaydeden gazete, Babaoğlu’nun, daha sonra hava akımlarını “golf sahasınından koordine ettiği”ni söylediğine dikkat çekerken Babaoğlu’nun Ankara’daki karargahına ancak ülkenin yas içinde olduğu Pazar akşamı döndüğünü yazdı.

LAİK GAZETELERDE ELEŞTİRDİ
“Şimdi Babaoğlu, medya tarafından üst düzey komutanlar için görülmemiş bir biçimde sıkıştırılıyor” diyen gazete, Babaoğlu’nun fotoğraflarını ilk olarak hükümet yanlısı iki gazetenin ön sayfalarında yer aldığını ancak laik medyada da eleştirildiğine işaret ederek bunun örneklerini de verdi.

İngiliz gazetesi, tartışmaların Aktütün saldırısı ardından istihbarat veya operasyonel hatalarının olup olmadığı yolundaki tartışmaların da yapıldığına dikkat çekerken askerlerin, terörle mücadele konusunda daha uzun gözaltı süreleri dahil olmak üzere, daha çok yetki istediklerinin sanıldığını da belirtti.

ensonhaber