Aktütün saldırısının ardından Türkiye harekete geçti. Kuzey Irak'a gidilecek. Ve Barzani'ye bakın neler söylenecek?
Dışişleri Bakanlığı Aktütün baskınından sonra yoğun bir diplomatik girişimin hazırlığını tamamladı. Türkiye, çok kısa bir süre içinde Kuzey Irak yerel yönetimine bir dizi teklif götürecek.

Dışişleri kaynaklarına göre Türkiye Barzani’ye, “PKK’ya karşı peşmerge ile birlikte askeri operasyon” seçeneği dahil bir dizi teklifte bulunacak.

Ankara, 1 Mayıs’ta Başbakan Erdoğan’ın Bağdat’ta Kuzey Irak yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşmesiyle resmen başlayan ikili ilişkilerin sonuç almayı kolaylaştıracağı görüşünde. Neçirvan Barzani’nin Erdoğan ile Bağdat’ta yaptığı görüşmede PKK terör örgütüne karşı mücadelede işbirliği taahhüdünde bulunduğu hatırlatılıyor.

Ankara’nın Kuzey Irak Kürt yönetimiyle ilgili durum tesbiti şöyle: Bağdat görüşmesinden itibaren Kürt yönetimiyle ikili ilişkiler “maceracı” mecradan “ortak tehdide karşı işbirliği” mecraına doğru kaydı. Şimdi yerel yönetimin PKK’ya karşı mücadeleye destek vermesi beklenen bir sınav yaşanacak. Dolayısıyla Dağlıca baskınından farklı olarak Ankara’nın gündeminde Kuzey Irak bölgesel yönetimine karşı “ekonomik yaptırım” bulunmuyor. Aksine Kuzey Irak’la ortak hareket etmenin yolları aranacak.

Dışişleri kaynaklarına göre Türkiye’nin diplomatik girişimlerinde başarı şansı Dağlıca baskını sürecine nazaran daha fazla. Ankara, Dağlıca baskınından sonra Kuzey Irak yönetimininden PKK üst düzey kadrolarının teslimi, kamplarının boşaltılması gibi taleplerde bulunmuştu. Ancak Aktütün baskınından sonra Barzani’ye farklı bir paket önerilecek. Dışişlerinde, “Iraklı kürtlerin PKK’yı desteklemediği, ancak PKK’nın bölgeden çıkarılması konusunda kapasitesinin yetmediği” görüşü hakim. İşte bu yüzden Barzani yönetimiyle masaya “Yeterli kapasiteniz yoksa, birlikte hareket edelim” teklifi yatırılacak. Bu teklifin içinde askeri operasyon seçeneğinin de bulunduğu belirtiliyor.

Kaynak : İnternetHaber