Kaddafi'den ACI İNTİKAM


İsviçre'ye petrol darbesi vuran Libya lideri, ülkedeki tüm finans varlığını çekecek.
Libya lideri Muammer Kaddafi'nin küçük oğlu Hannibal Kaddafi'nin İsviçre'de tutuklanması iki ülke arasındaki diplomatik ve ekonomik ilişkileri zedeledi. Petrol sevkıyatını durduran Libya şimdi de İsviçre'deki 7 milyar dolarlık varlığını geri çekiyor.

Muammer Kaddafi küçük oğlu Hannibal Kaddafi'nin İsviçre'de küçük düşürülmesinin intikamını ülke bankalarında bulunan mal varlığını geri çekerek alıyor. Küçük Kaddafi geçtiğimiz haftalarda İsviçre'de hizmetçilerine kötü davrandığı gerekçesiyle iki gün tutuklu kalmıştı.

ONURU ZEDELENDİ
Libya lideri onurunun zedelendiği gerekçesiyle ilk olarak İsviçreli diplomatları sınır dışı etmişti. Ardından ülkesindeki İsviçreli şirketlerin kapatılması emrini veren Kaddafi bununla da yetinmeyerek iki İsviçreli'nin tutuklanması emrini verdi. Hıncını alamayan Kaddafi önceki gün de İsviçre'ye petrol sevkıyatını durdurduğunu açıkladı. İsviçre'ye en fazla petrol sevkıyatı yapan Libya'nın tutumu karşısında şaşkına dönen İsviçre kriz masası oluşturdu. İsviçre öc almaya çalışan Kaddafi sorununa çözüm bulmaya çalışırken bir darbeyle daha yıkıldı.

7 MİLYAR $’I ALACAK
Libya bu kez de İsviçre'deki varlıklarını çekme kararı aldıklarını açıkladı. Libya'nın resmi ajansı Jana'da Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynağa dayandırılan haberde, Libya'nın İsviçre'ye petrol sevkıyatını durdurma kararı teyit edildi, ayrıca İsviçre bankalarında bulunan 7 milyar dolar civarındaki varlığını çekme kararı aldığı belirtildi. Cenevre polisinin Libyalı diplomat ve iş adamlarına karşı kötü muamelede bulunmasını protesto etmek amacıyla İsviçre ile ekonomik alandaki her türlü işbirliğinin durdurulmasına karar verildiğini'' söylediği kaydedildi. (Bugün)


ensonhaber