DAHA FAZLA TOPRAK için yürüyorlar


Kolombiya'da binlerce yerli, daha fazla toprak ve yaşam haklarına saygı için Cali kentine yürüyüşe geçti.
Kolombiya'da 2002'den bu yana görülen bu en geniş çaplı sosyal hareket çerçevesinde, her yaştan 10 binden fazla yerli kökenli, ülkenin güneybatısındaki Cauca bölgesindeki yerli yaşam alanında bulunan La Maria köyünden, yayan olarak 120 kilometre ötedeki Kolombiya'nın en büyük üçüncü kenti Cali'ye yürüyecek.

Ulusal Yerli Örgütü'nün çağrısıyla biraraya gelen ve 2004'te de Uribe hükümetine karşı bir yürüyüş düzenleyen yerli kökenliler, Cali kentinde Kolombiya Devlet Başkanı Uribe ile görüşmeyi umuyorlar.

Hareketin liderlerinden Daniel Pinacue, Uribe kendileriyle görüşmeyi kabul etmezse, başkent Bogota'ya yürüyeceklerini belirterek, Kolombiya nüfusunun yüzde 3'ünü oluşturan yerli halkın, kendilerine daha fazla toprak verilmesini istediklerine ve kendi topraklarında göreli özerkliğe saygı gösterilmesini beklediklerine dikkati çekti.

Yerli kökenlilerin, La Maria köyüne toplanmaları zarfında geçen 1 haftada güvenlik güçleriyle yollardaki barikatlarda çıkan çatışmalarda, 1 gösterici ölmüş, 100 protestocu ile 70 kadar polis de yaralanmıştı.

AA

ensonhaber