Irak'ın bütünlüğü korunmalı


İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Irak'ın birlik ve bütünlüğünün büyük önem arz ettiğini bildirdi.
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran'ı ziyaret eden Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani'yi kabulünde yaptığı konuşmada, Irak'ta istikrar ve güvenliğin sağlanması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

YABANCI MUDAHALESİ ENGELLENEBİLİR
Irak halkından birlik ve beraberliklerini korumalarını isteyen Ahmedinejad, ''Irak'taki tüm gruplar el ele vererek ülkenin güvenliğini sağlayabilir ve yabancıların müdahalesini engelleyebilir'' dedi.

''Amerikalılar, hiçbir anlaşmaya sadık değiller ve çıkarları gereği en yakın müttefiklerini bile kurban ederler'' diye konuşan Ahmedinejad, ''ABD için Irak'taki bütün gruplar birdir. Onların asıl hedefi kendi ayakları üzerinde durabilen, güçlü ve tek parça bir Irak'ın oluşmasını engellemek ve böylece ülkenin kaynaklarını yağmalamaya devam etmektir'' ifadesini kullandı.

IRAK'I SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
İran Cumhurbaşkanı, ''Irak'ın güvenliğine özel bir önem veriyoruz. Her zamanki gibi Irak halkının yanındayız, onların hak ve hukukunu uluslararası arenada savunmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.
Ahmedinejad, Irak'taki işgalin en kısa sürede bitmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BARZANİ'DEN İRAN'A TEŞEKKÜR
Barzani de konuşmasında Irak halkına ve hükümetine desteklerinden dolayı Ahmedinejad'ın şahsında İran halkına teşekkür etti.
Irak'taki son gelişmeler hakkında da bilgi veren Barzani, ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi arzusunu dile getirdi. (AA)

ensonhaber