7. ASYA-AVRUPA zirvesi sona erdi


Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 7. Asya-Avrupa Zirvesi sona erdi.
Çin Başbakanı Ven Ciabao, 27 Avrupa Birliği üyesi ve 16 Asya ülkesinden 43 liderin katıldığı iki gün süren zirvenin sonunda düzenlenen basın toplantısında, “ülkelerin mevcut finans krizini bitirmek için her şeyi yapmaları gerektiğini" söyledi.

İŞ BİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMELİYİZ
“Hükümetlerin şu ana kadar aldığı önlemlerin krizin üstesinden gelinmesi için yeterli olmadığına" işaret eden Ven, “çözümün anahtarının güven, işbirliği ve sorumluluk olduğunu" savundu. Çin Başbakanı, “Bütün ülkeler arasındaki işbirliğini güçlendirmeliyiz, ancak böylelikle zorlukların üstesinden gelebilecek gücü yaratabiliriz" diye konuştu.

Hükümetlerin krizin küresel ekonomiye zarar vermesini önlemek için bütün yöntemleri kullanması gerektiğini ileri süren Ven, güvenin bütün ülkelerin, özellikle de gelişmiş ülkelerin, insanların daha güvende olmaları ve güveni yeniden tesis etmeleri için kararlı önlemler alması anlamına geldiğini ifade etti.

Ülkelerin yenilik ile düzenleme ve tasarruf ile tüketim arasında doğru bir denge sağlaması için çalışması gerektiğine işaret eden Ven, “Finansal yeniliğe ihtiyacımız var, ama finasal kontrole daha fazla ihtiyaç var" dedi.


BUSH'UN DAVETİNE CEVAP
Çin Başbakanı basın toplantısında, ABD Başkanı George W. Bush;un çağrısıyla gelecek ay Washington;da düzenlenecek finans kriziyle ilgili toplantıya katılacaklarını açıklarken, “pragmatik ve işbirliğinden yana bir tutum takınacaklarını" söyledi. Ven, Asya-Avrupa ortaklığının güçlenmesini ve derinleşmesini beklediklerini de belirtti.

15 aydır süren ABD kaynaklı kredi krizinin dünyanın dördüncü büyük ekonomisine olan Çin ekonomisine etkisini izlediklerini ifade eden Ven, bunun doğrudan etkilerinin büyük olmayacağını ileri sürdü.

Ven, Çin;in ekonomi politikasını yönlendirenlerinin önceliğinini iç talebi genişletmek olduğunu belirterek, alınan önlemlerin sonuçlarının görülmesi için zamana ihtiyaç olduğunu kaydetti. (AA)

ensonhaber