Dalay Lama sonunda pes etti


Dalay Lama, Tibet'e daha fazla özerklik için Çin'e karşı sürdürdüğü mücadeleden vazgeçtiğini bildirdi.Pekin hükümeti tarafından Tibet'i Çin'den ayırmaya çalışmakla suçlanan Dalay Lama, dün yaptığı açıklamada, özgürlükleri için çabaladığı insanların, gelecekleriyle ilgili konulara kendileri karar vermeleri gerektiğini kaydetti.

Dalay Lama, tek isteğinin "eşsiz" Budist kültürünü korumak için Tibet'e daha fazla özgürlükler verilmesi olduğunu vurguladı. Bir orta yol bulunması için çaba harcanılması gerektiğini anlatan Tibetli lider, uzun yıllardır bunun için uğraştığını, ancak Çin'den hiçbir zaman olumlu bir karşılık almadığını savundu. Dalay Lama, artık mücadeleyi bitirdiğini ifade etti.

Çin halkından gerek ırk, gerekse kültür bakımından farklı olan Tibet halkı, Dalay Lama adı verilen ruhani liderlerle yönetiliyordu. 1913-1950 yılları arasında zayıf Çin yönetimi Tibet'teki askerî varlığını sürdüremedi ve bundan yararlanan son Dalay Lama, uzun süre ülkesinin tam bağımsızlığının uluslararası alanda tanınması için çok çaba göstermişse de, başarılı olamadı. Çin, 1959'da kanlı çarpışmalar sonucu tüm Tibet'e egemen oldu.

Ülkesine girilmesine izin verilmeyen Dalay Lama, başta Hindistan olmak üzere zaman zaman başka ülkelerde sürgün hayatı yaşıyor.

ensonhaber