<H1>İsrail'de seçim hazırlığı


İsrail seçimi için yapılan ankette Livni kıl payı önde

</H1>

İsrail'in Kadima Partisi'nin lideri Tzipi Livni'nin, Devlet Başkanı Şimon Peres'e erken seçim önerisi teklif etmesinden 1 gün sonra İsrail gazetelerinin yaptığı anket, gelecek yıl yapılacak olan seçimlerde Kadima Partisi'nin, en önemli rakibinden kılpayı önde olduğunu ortaya çıkardı.
Kadima Partisi'nin lideri seçilmesinden sonra Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, dün Cumhurbaşkanı Peres ile görüşerek, hükümeti kurmakta başarılı olamadığını belirtip, erken seçime gidilmesi gerektiğini söylemişti.
ANKETE GÖRE ÖNDELER
Yediot Ahronot gazetesinin yaptığı ankette, Kadima Partisi 120 sandalyeli Knesset'te (İsrail parlamentosu) 29, eski başbakan Benjamin Netanyahu'nun lideri olduğu Likud Partisi 26 sandalye alırken, eski başbakan Ehud Barak'ın lideri olduğu İşçi Partisi'nin 11, Şas Partisi'nin ise 8 sandalye alacağı belirtildi.
Ma'ariv gazetesinin yaptığı diğer bir ankette ise Kadima'nın 29, Likuad'ın 12, İşçi Partisinin 19, Şas'ın ise 12 sandalye alacağı açıklandı.
Cumhurbaşkanı Şimon Peres 22 Eylül'de Livni'yi yeni bir koalisyon kurmakla görevlendirmişti, ancak Livni 5 haftadır gerçekleştirdiği yoğun müzakerelere rağmen hükümeti kuramadı. (İHA)


ensonhaber