Irak hükümetinin akla zarar çıkışı


İşgal altında olduğunu unuttu, SURİYE'Yİ NEDEN VURDUN diye ABD'Yİ KINADI
Irak hükümeti, ABD'nin Suriye sınırı içindeki bir köyde bir binaya düzenlediği hava saldırısını kınadı. Hükümet sözcüsü Ali Debbağ, hükümet adına yaptığı ilk resmi açıklamada, "Irak hükümeti, Amerikan helikopterlerinin Suriye içindeki mevzilere bombardıman düzenlemesini kabul etmemektedir" dedi.

SURİYE'Yİ DE UYARDI
Debbağ, Irak'ın, Irak'ı hedef alan teröristlerin silahlanması ve eğitilmesi için Suriye'yi kullanan örgütlerin her türlü faaliyetlerinin durdurulması isteğini yinelediğini kaydetti.

8 SİVİL ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
Amerikan helikopterlerinin Suriye'nin doğusundaki Ebu Kemab'de önceki gün düzenlediği saldırıda 8 sivilin öldüğü belirtilmişti. Amerikalı bir yetkili, saldırının hedefinin Suriye'deki direnişçiler olduğunu söylemişti.

5 YILDIR ABD İŞGALİ ALTINDA
Suriye'yi vurduğu için ABD'yi kınayan Irak, beş yıldır bu ülkenin işgali altında. ABD yönetiminin 2003 yılında Irak'ı işgal etmesinin ardından yapılan seçimlerde ülkenin Cumhurbaşkanlığına Kürt kökenli politikacı Celal Talabani seçildi. İşgalin başından bu yana bölgesel Kürt yönetiminin kontrolündeki Kuzey Irak'ta işgale karşı herhangi bir direniş olmamasına rağmen, ülkedeki Şii ve Sünni gruplar işgale karşı direnişlerini sürdürüyor.

ensonhaber