SOYKIRIM DEĞİL KITLIK


Rusya'dan soykırım savunması


Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin, Ukrayna'nın 1932-1933 yıllarındaki kıtlığı BM'de siyasi malzeme konusu olarak kullandığını ileri sürdü.

Çurkin bugün BM'de bir basın toplantısı düzenleyerek Ukrayna'nın 1932-1933 yıllarında Stalin döneminde yaşanan ve birçok Ukraynalının hayatını kaybettiği kıtlığı (Holodomor) sanki ''bir soykırım yaşanmış gibi'' uluslararası gündeme getirmeye çalıştığını belirterek, bir soykırımın kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi.

Çurkin, Ukrayna yönetiminin vatandaşlarının dikkatini ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizden başka yerlere çevirmek için geçmişte yaşanan insani bir trajediyi bugün siyasi amaçlarla kullanmaya çalıştığını savunarak, aynı dönemde Rusya'nın pek çok bölgesinde kıtlıklar yaşandığını kaydetti.

Ukrayna'nın geçen hafta konuyla ilgili olarak sunduğu bir karar tasarısını BM Genel Kurulunun genel komitesinin gündeme almadığını da anımsatan Çurkin, söz konusu toplantıda Amerikalı ve İngiliz diplomatik temsilcileri ile BM Sekretaryası yetkililerinin ''yanlı'' davrandıklarını da bildirdi. Bu konuyu BM yetkilileriyle görüşeceklerini belirten Çurkin, ABD ve İngiltere'nin Ukrayna'yı girişimlerinde cesaretlendirdiğini ima etti.

Çurkin ''Bu tür siyasi çabalar Ukrayna ve Rus halkları arasında düşmanlık yaratma amacındadır'' diye konuştu.

Ukrayna tarafı Holodomor olarak bilinen ve Ukrayna'nın SSCB döneminde yaşadığı kıtlıkta en az 5 milyon Ukraynalının hayatını kaybettiğini ve kıtlığın Stalin liderliği tarafından kasıtlı yaratıldığını, dolayısıyla bunun bir ''soykırım'' olduğunu ileri sürüyor.

AA

ensonhaber