Suriye özür ve tazminat istiyor


Suriye, 8 kişinin öldüğü baskınla ilgili olarak Amerikalılardan özür ve tazminat istiyor.Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, ABD'nin Irak sınırı yakınında Suriye topraklarında düzenlediği ve 8 kişinin öldüğü baskınla ilgili olarak Amerikalılardan özür ve tazminat istediklerini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad, ayrıca ABD'nin bu baskınında Irak El Kaidesi'nin önde gelen bir sorumlusunun öldürüldüğü iddiasını yalanladı. Mikdad, saldırıda ölenlerin tümünün sivil olduğunu ve Şam yönetiminin aranan Iraklı hakkında bilgisi bulunmadığını belirtti.

Amerikalı yetkililer, pazar günü düzenlenen saldırıda ölenler arasında Irak'taki El Kaide'nin önemli isimlerinden, Bedran Türki Hişan El Mezidi olarak da bilinen Ebu Gadiye'nin de bulunduğunu öne sürüyor.

Öte yandan Mikdad, Şam'da akredite Arap ve yabancı büyükelçilere, pazar günü Amerikan helikopterinin Suriye köyündeki bir binayı bombalamasıyla ilgili bilgi verdiği toplantıda da Şam yönetiminin ABD'den açıklama istediğini söyledi.

Toplantıda Mikdad, "Suriye, Amerikan ve Irak hükümetlerinin resmi yetkililerinden açıklamalar beklemektedir" dedi. (AA)

ensonhaber