'Barzani'nin arsasını' TPAO aldı


Barzani'nin olduğu iddia edilen arsa için yeniden açılan ihaleyi TAPO kazandı.


Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani'nin aldığı yönünde çeşitli iddialarla da gündeme gelen arsanın ihalesinin yeniden yapıldığı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından satın alındığı bildirildi.

Kaymakam Hayri Sandıkçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce yapılan 3 bin 79 dönümlük arsanın satış ihalesinin bazı şaibeler ve sivil toplum kuruluşlarının itirazları değerlendirilerek yenilendiğini hatırlattı.

İhale için kamu ve kuruluşlardan da teklif istendiğini belirten Sandıkçı, şunları kaydetti:

''Devlet Demir Yolları (DDY) tarafından 12 Nisanda yapılan arazi satış ihalesini, en yüksek fiyatı veren Gaziantep'ten katılan işadamı kazandı. Ancak sonrasında çeşitli itirazlarda bulunuldu. İhale sürecinin gözden geçirilmesi, bakanlık ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin değerlendirilmesi, bazı basın yayın organlarında, 'arsanın Barzani tarafından satın alındığı' yönündeki haberlerin de yer alması üzerine ihale iptal edilmiştir. Bu kapsamda, 2942 sayılı kanunun 30 maddesi gereğince, Ankara'da yapılan ihaleyle arsayı TPAO aldı. Şaibeler nedeniyle yeniden ihalesi yapılan arsayı TPAO'nun alması, bölge açısından isabetli oldu.''

Çok değerli bir konumda, denize nazır arazinin TPAO'nun tesislerinin yakınında bulunduğunu belirten Sandıkçı, ''Arsada, Ceyhan merkez olmak üzere Adana ve çevresinde enerjiye yönelik büyük yatırımlar yapılacağını umut ediyoruz'' diye konuştu.

ensonhaber