Davulla yayına başlayan gazete


Batun'da ilk günlük gazete dua, çan ve davul sesleriyle yayın hayatına başladı
Eski kralın kararı ile "gönülsüzce" demokrasiye geçen Butan'da, ülkenin ilk günlük gazetesi de dualar, davul ve çan sesleri eşliğinde baskıya verildi.

8 sayfalık "Bhutan Today" gazetesi 5 ngultrum, yaklaşık 10 amerikan senti fiyattan satılacak.

Astrologların belirlediği uğurlu saatte matbaada gazetenin ilk sayısı, Budist rahiplerin duaları, çan ve davul sesleri eşliğinde baskıya verildi.

Butan'ın 2006'ya kadarki tek gazetesi devlet tarafından yayınlanan, iki haftada bir çıkan bir gazete idi. Daha sonra özel sektöre ait iki haftalık Bhutan Times ve haftalık Bhutan Observer yayın hayatına atıldı.

18 BİN BASILACAK

Ülkede reklam veren bir özel sektör olmadığı için, gazeteler arasında sadece devletin verdiği reklamlar için bir rekabet var.

Yeni çıkan günlük gazete Bhutan Today de ilk günkü başyazısında, adil olmayan rekabetten yakındı ve diğer gazete sahiplerinin "Enformasyon ve İletişim Bakanlığının kendilerine yayın izni vermemesini istediğini" ileri sürdü.

Gazetenin 32 yaşındaki İdari Müdürü, "sorunlarını aşacaklarından emin olduğunu" belirterek, tek günlük gazete olmalarının daha fazla reklam almalarını sağlayacağını söyledi.

700 bin nüfuslu, okuma yazma oranının yüzde 60 olduğu Butan'da toplam gazete okuyucusunun 12 bin civarında olduğu tahmin ediliyor, ama yeni günlük gazete 18 bin basılıyor.

Gazete İngilizce olarak yayımlandı ama yasalara göre ileride yerel dilde yayımlanmak zorunda. (AA)


ensonhaber