Kızılay Pakistan'da


Türk Kızılayı meydana gelen depremin ardından yapılması gerekenler hakkında bilgi alarak işe koyuldu.Pakistan Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani, ülkesinde dün meydana gelen depremin ardından Türk Kızılayının yapılması gerekenler hakkında bilgi alarak, işe koyulduğunu söyledi.

Gilani, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Pakistan İş Konseyi çalışma yemeğinde, Pakistan'ın Belucistan eyaletinde dün meydana gelen depreme ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Depremde 150'nin üzerinde insan hayatını kaybetti, birçok insan yaralandı. Barınak, gıda ve ilaç yardımına ihtiyaç var'' dedi.


İHTİYAÇLAR HAKKINDA BİLGİ ALDILAR

Uluslararası yardım konusunda başta Türkiye olmak üzere Hindistan ve çeşitli ülke sivil toplum kuruluşlarının teklifleri olduğunu söyleyen Gilani, bölgedeki ihtiyaçlar hakkında bilgi aldıklarını dile getirdi.

Belucistan'daki depremden hemen sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Pakistan'da insani yardımlarını sürdüren Türk Kızılayını bölgeye yönlendirdiğini ifade eden Gilani, ''Kızılay yapılması gerekenler hakkında bilgi alarak, işe koyuldu'' diye konuştu.

Gilani, Pakistan'da 2005 yılında meydana gelen ve çok sayıda insanın ölümüne ve evlerini kaybetmesine neden olan depremi hatırlatarak, o zor dönemde Türkiye'nin yardımları ve ilgilerinin kendilerini çok memnun ettiğini belirtti.(AA)

ensonhaber