Irak-ABD güvenlik anlaşması


Irak 2011'den sonra ülkede Amerikan eskeri istemiyorIrak, ABD ile müzakere halindeki güvenlik anlaşmasından Amerikan askerlerinin 2011'den sonra da ülkede kalabileceğine dair yorumlanabilecek maddeyi çıkarmak istiyor.

Başbakan Nuri El Maliki'ye yakın Şii milletvekili Ali El Edib, Associated Press'e yaptığı açıklamada, hükümetin bu ihtimali ortadan kaldırmak istediğini dile getirdi.

2011'E KADAR ÜLKEDEN AYRILIN

El Edib, bu maddeyi anlaşmadan çıkarmak istediklerini çünkü bu maddenin, çok uluslu gücün Iraklı güvenlik güçlerinin yeterliliğiyle ilgili değerlendirmesine bağlı olarak yanlış yorumlanabileceğinden endişe ettiklerini söyledi.

Anlaşma taslağında, Irak hükümeti kalmalarını istemediği sürece Amerikan askerlerinin 31 Aralık 2011'e kadar ülkeden ayrılmaları öngörülüyor.

El Edib ayrıca, üslerinin dışında cürüm işlemekle suçlanan Amerikan askerlerinin suçu işledikleri süreçte görevli olup olmadıklarını belirleyecek ortak bir ABD-Irak komisyonu kurulmasını istediklerini belirtti.

Güvenlik anlaşması taslağında, Irak mahkemelerine, görev yerleri dışında ve görevli olmadıkları zamanlarda cürüm işlemekle suçlanan Amerikan askerlerini sınırlı yargılama yetkisi tanıyor.

ABD, bu yılın sonuna kadar bir anlaşma sağlanamaması ya da yeni bir BM kararı çıkmaması halinde Irak'taki tüm operasyonlarını durduracak.


PENCERE KAPANMADAN KARAR ALINMALI


Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Amerikalı müzakerecilerden bir yanıt beklediklerini belirterek, her iki tarafın da kaçınılmaz karar alma zamanına ulaştığını ifade etti.

Zebari, "Pencere kapanmak üzere ve mümkün olan en kısa sürede bir karar alınmalı" dedi. (AA)

ensonhaber