Nazi bıçağı satılıyor


SS lideri Himmler'in av bıçağı açık arttırmadaNazilerin güvenlik teşkilatı SS'nin (Schutzstaffel) lideri Heinrich Himmler'in imzası bulunan av bıçağının, açık arttırmayla satışa çıkarılacağı açıklandı.
İngiltere'de "Richard Westwood Brookes of Mullocks" müzayede evinde, 6 Kasım'da satışa sunulacak olan bıçağın, 2 bin sterline satılması bekleniyor.
Himmler, bir tarafında SS yazısı kazılı olan, diğer tarafında da imzası bulunan bıçağı, 2. Dünya Savaşı sırasında Berlin'deki SS Eğitim Okulu'ndan sorumlu arkadaşı Herman Barth'a verdi.
Richard Westwood Brookes of Mullocks'un müzayede memuru İHA'ya yaptığı açıklamada, "Genellikle pek sevimli olmayan Himmler'in, karakterini belli eden ayrı bir imzası var. Bu çok farklı bir imza. Adolf Hitler bu yıllarda çok daha güçlü olurken, imzası da ciddi manada değişerek, nihayet modern hiyerogliflere benzer bir hal almıştı" dedi.
23 Mayıs 1945 tarihinde potasyum siyanür hapını ısırarak intihar eden Himmler'in av bıçağının yanı sıra, 23 Şubat 1945'te Berlin'de imzaladığı bazı belgelerinde satılık olduğu belirtildi.(İHA)

ensonhaber