<H1>ABD'DE TARİHİ SEÇİM


Ülke genelinde sandık başlarında uzun kuyruklar oluşturduğu haber veriliyor.
Haberlerde, başkanlığa ilk kez bu kadar yaklaşan siyahi adayın bulunduğu seçim için seçmenlerin, ekonomik krizle, Irak ve Afganistan'daki savaşla uğraşacak, sağlık sistemini onaracak ve diğer birçok konuda 4 yıl boyunca ABD'nin yönünü belirleyecek yeni başkanı seçmek için sandığa akın ettiği bildiriliyor.

Demokrat Partinin adayı Barack Obama (47), ülkenin ilk siyahi başkanı olmayı hedeflerken, Cumhuriyetçi Partinin adayı John McCain rakibinin gerisinde göründüğü kamuoyu yoklamalarına meydan okumayı umuyor.

Seçimi McCain (72) kazanırsa, Beyaz Saray'da ilk kez göreve gelen en yaşlı başkan ve Sarah Palin de ülkenin ilk kadın ABD başkan yardımcısı olacak.

REKOR KATILIM
Birçok vilayetten seçimlere yoğun katılım olduğu haberleri gelirken, oy kullananların sayısının 130 milyonu bulması bekleniyor.

Rekor katılım tahmininin doğru çıkması durumunda, bugünkü seçim, 1960'dan bu yanaki en büyük katılımlı seçim olacak.

Seçimin önde gelen iki adayından John McCain oyunu Arizona eyaletindeki Phoenix kentinde, Barack Obama Illinois eyaletindeki Chicago kentinde kullandı.

Bu arada ABD'nin Texas eyaleti parlamentosu tarafından 1997 yılında kabul edilen, uzay istasyonlarında bulunan astronotların uzaydan oy kullanabilmesine olanak sağlayan yasayla Uluslararası Uzay İstasyonundaki 2 Amerikalı astronot da oylarını kullandı.

KONGRE SEÇİMİ
ABD'de seçmenler, bugün ayrıca Kongrenin 435 sandalyeli alt kanadı Temsilciler Meclisinin tam****** 100 üyeli üst kanat Senatonun üyelerinin üçte birini belirlemek için de oy kullanıyor.

Kongrenin iki kanadında da çoğunluklarını artırmayı ümit ettikleri belirtilen Demokratların Senatodaki sandalye sayılarını 9 artırarak 60'a çıkarmaları durumunda, yasamadaki güçlerinin oldukça artacağı kaydediliyor.

EN PAHALI SEÇİM
Öte yandan ABD'deki seçimlerde uygulanan seçiciler kurulu sistemi nedeniyle halk, doğrudan başkanı seçmiyor, başkanı belirleyecek seçiciler kurulunu oluşturacak ve sayıları her eyaletin nüfus oranına göre belirlenen delegeler için oy kullanıyor.

Seçim günü sonunda belirlenecek bu 538 delegeden 270'inin oyunu garantileyen aday başkan seçiliyor.

Başkanlık seçimi, 50 eyalette ve özel statü taşıyan başkent Washington'da yapılıyor. İkisi (Maine ve Nebraska) hariç eyaletlerin tamamına yakınında, en çok oy alan aday delegelerin tamamını kazanıyor. Bu 538 delegeden 270'inin oyunu alan aday başkan oluyor.

Tarafsız bir siyaset çalışmaları merkezine göre 2,4 milyar dolara mal olan bu başkanlık seçimi, ABD tarihin en pahalısı oldu.

Dünya borsalarının da seçim sonuçları belli olmadan yükseldiği, ABD borsalarında da endekslerin yüzde 2'den fazla arttığı bildiriliyor. Bu yükseliş, uzmanlar tarafından Obama'nın zafer elde edeceği beklentilerini yansıttığı şeklinde yorumlanıyor.

AA
ensonhaber
</H1>