Olmert ABD'deki seçimleri yorumladı


Kim seçilirse seçilsin, İsrail'in dostu olacak.
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Amerikan seçimleriyle ilgili olarak, "kim kazanırsa kazansın, İsrail'in dostu olacağına" ilişkin inancını dile getirdi.

Olmert, barış çabalarının, ABD başkanının kimliği; Barack Obama ya da John McCain'den hangisinin işbaşına geleceğiyle ilgili olmadığını söyledi ve "Her ikisini de tanıyorum ve ikisinin de İsrail'in dostu olacağını biliyorum" dedi.

ABD'nin desteklediği İsrail-Filistin barış görüşmeleri ve Suriyelilerle dolaylı barış görüşmelerinin, "mevcut hükümetin bu görüşmeleri yapma yetkisi bulunmadığı" gerekçesiyle "10 Şubatta yapılması planlanan İsrail erken seçimlerine kadar durdurulması" çağrılarına karşı çıkan Olmert, bazı sorunların çözümünün geciktirilebileceğini sanmadığını ifade etti.

Kadima lideri Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin koalisyonu kuramaması ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, hükümeti kurma görevini başka bir lidere vermemesinin ardından erken seçim kararı alınmıştı. Olmert, yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini sürdürecek.

İsrail parlamentosunun dini partilerinden Şas'ın lideri Eliyahu Yişai ise ülkesinin, seçilecek Amerikan başkanından, "Kudüs'ün bölünmeyeceği" konusunda taahhüt istemesi gerektiğini söyledi.

FİLİSTİN
Öte yandan Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın danışmanlarından Nimir Hamad, bazı yayın organlarında çıkan, "Obama'nın, Abbas'la yaptığı toplantıda Filistinlilerin Doğu Kudüs'le ilgili haklarına destek verdiğini söylediği" yolundaki haberleri yalanladı.

Hamad, bu haberlerin "tamamen uydurma" olduğunu söyleyerek, "Obama'nın, Filistin'i ziyareti sırasında Ramallah'ta Abbas ile yapılan toplantıda, Yol Haritası ve İsrail ile Filistin arasında imzalanan diğer anlaşmalar doğrultusunda, barış sürecini hızlandıracağı sözü verdiğini" ifade etti.

Lübnan'da yayımlanan El Ahbar gazetesi, Ramallah'taki Filistinli yetkililere dayanarak, "Abbas ile Başbakan Selam Feyyad'ın Obama'nın kazanmasından yana olduğunu" yazmıştı. Haberde, "geçen aylarda İsrail ve Filistin'i ziyareti sırasında, Ramallah'ta yaptığı görüşmede Obama'nın, Abbas ve Feyyad'a, Filistinlilerin Doğu Kudüs'le ilgili haklarını desteklediğini söylediği" iddia edilmişti. Filistinli kaynaklar da görüşmeden sonra, "Abbas ve Feyyad'ın, Obama'nın tutumunu çok olumlu değerlendirdikleri yolunda sözler sarf ettiğini" belirtmişti.

Nimir Hamad, Filistin Yönetiminin Amerikan seçimlerini ülkenin kendi iç meselesi olarak gördüğünü ve "ne birinden, ne de ötekinden yana olduğunu" ifade etti.

Filistin Yönetimi Tarım Bakanı Mahmud Habbaş da "başkanın kimliğinin, ABD siyasetinde Filistin sorununa genelde olumlu veya olumsuz etkisinin olmayacağını" belirtti.

HAMAS'TAN TEPKİ
Öte yandan İsrail radyosu, Hamas sözcülerinden Fevzi Berhum'un, Cumhuriyetçi aday John McCain ile Demokrat rakibi Barack Obama arasındaki seçimi, "iki kötü seçenekten birini seçmek" olarak değerlendirdiğini duyurdu.

Radyoya göre, Hamas sözcüsü, kim kazanırsa kazansın, ABD'nin Orta Doğu politikasında değişiklik olmayacağını ifade etti.

Radyo, Hamas'ın Şam'da yerleşik liderlerinden Halid Meşal'ınsa Hamas'ın, ABD'nin politikasındaki her değişime, özellikle ABD'nin İsrail yanlısı tutumunda farklılık olması halinde sıcak baktığını söylediğini duyurdu. Meşal, ayrıca Hamas'ın herhangi bir ABD başkanıyla çalışmaya hazır olduğunu da ekledi

Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas Yönetimi'nin Başbakanı İsmail Haniyye ise yeni Amerikan başkanının, Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırarak, ilişkilerin yönünü değiştirebileceğini söylemişti.

Haniye, geçen cumartesi yaptığı açıklamada, yeni Amerikan yönetiminin geçmişten ders alacağını, daha dengeli ve nötr bir yönetim arayışında olacağını umduklarını belirtmişti.

AA

ensonhaber