Obama'ya tebrik yağıyor


ABD'nin 44. Başkanı'nı ilk kutlayan devlet başkanları arasında Bush'un sadık destekçileri de var.ABD'de dün yapılan başkanlık seçimini kazanan Demokrat Parti adayı Barack Obama birçok ülke lideri tarafından tebrik edildi.

Obama'yı ilk kutlayanlar arasında yer alan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 44. ABD başkanını kendisinin ve Fransa halkının kutladığını belirtti.

Obama'nın üstün başarısının olağanüstü kampanyasını taçlandırdığını ifade eden Sarkozy, "Amerikan halkı sizi seçerek, değişimi, dışa açılmayı ve iyimserliği tercih etti" dedi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de yaptığı açıklamada, "Amerikan halkını, verdiği bu büyük karardan dolayı kutluyorum" ifadesini kullandı.

Karzai, Amerikan halkının bu seçimle insan haklarının korunması ve ırk ayrımcılığıyla mücadelede dünyaya örnek oluşturacak güzel bir adım attığını kaydetti.

Kenya Devlet Başkanı Mwai Kibaki, Obama'nın köklerinin Kenya'dan gelmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Kibaki, "Zaferiniz, dünya genelindeki milyonlarca insana ilham kaynağı olmanın yanı sıra burada, Kenya'da özel bir alaka yaratmıştır" diye konuştu.

Kanada Başbakanı Stephen Harper da yaptığı açıklamada Obama'yı zaferinden ötürü tebrik etti ve yeni başkan ile bir araya gelerek, ABD ile Kanada arasındaki özel bağın sağlamlaştırılmasına yönelik çalışmalarda bulunmak istediğini söyledi.

Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clarc, yeni Obama yönetimiyle birlikte çalışmak istediklerini belirtti, Obama'nın, uluslararası topluluğun birçok zorlukla karşı karşıya olduğu bir dönemde başkanlık koltuğuna oturacağını anımsattı.

IRAK VE KUZEY KORE DE KUTLADI
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Barack Obama'nın başkanlığındaki yeni Amerikan yönetiminin Irak politikasında yakın zamanda değişiklik beklemediklerini söyledi.

Zebari, El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, "Amerika'nın Irak politikasında veya bulunduğu taahhütlerde ani değişiklik yapacağını sanmıyoruz" dedi.
ABD'deki başkanlık seçiminin tarihi olduğunu belirten Zebari, Obama'nın zaferini, iki ülke arasında başarılı bir ortaklık kurulması açısından fırsat olarak gördüklerini kaydetti.
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da Obama'yı kutladığı açıklamasında, sorunlarla başa çıkmak, yeni bir dünya konusunda uzlaşmak için değişikliklere ihtiyaç olduğunu, ABD Başkanı Baracak Obama'dan, Avrupa'nın bu düşüncesine ortak olmasını beklediklerini söyledi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yardımcılarından Saib Erekat, yeni ABD başkanının, barış yolundaki çabalara ara vermeden devam etmesini umduklarını belirtti. Erekat, Filistin ile İsrail arasındaki iki devletli çözüm anlayışının ileriye götürülmesini istedi.
Güney Kore Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Amerikan halkının Obama'yı başkan seçerek, değişiklik ve yeni umutlar konusunda mesaj verdiği belirtildi.
Japonya Başbakanı Taro Aso da Obama'yı seçim zaferinden dolayı kutladı. Aso, ikili ilişkilerin daha da güçleneceğini söyledi.
Çin lideri Hu Jintao da Obama'yı tebrik etti. Hu, yeni Amerikan hükümeti döneminde iki ülke arasındaki ilişkilerin, işbirliğinin ve diyaloğun ortak çabalarla daha güçleneceğini umduğunu ifade etti.
Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler de Obama'yı tebrik edenlere katıldı.
Obama'nın Almanya'ya güvenebileceğini belirten Köhler, iki ülkenin ortak değerler ve fikirlerle birbirlerine bağlı olduğuna işaret etti ve bunun ikili işbirliğinin temelini oluşturduğunu vurguladı.
İngiltere Başbakanı Gordon Brown da Obama'yı tebrik ederken, onun "ilerici değerleri ve gelecek vizyonunu" memnuniyetle karşıladığını kaydetti.
Brown, ABD ile İngiltere arasındaki ilişkinin, güvenlik ve refah açısından hayati öneme sahip olduğunu bildirdi.
İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de ikili ilişkilerin geleceğinin çok güzel olacağı yorumunu yaptı.
Sözcü, "İsrailliler Obama'yı seçim zaferi dolayısıyla kutlamakta. Aramızdaki dostuluğun güzel bir geleceğe doğru ilerleyeceğinden eminiz" ifadesini kullandı.

ensonhaber