ABD'NİN YENİ BAŞKANI OBAMA


ABD'de yapılan başkanlık seçiminde, Demokrat lider Barack Obama seçimleri kazandı.CNN televizyonu, Barack Obama'nın resmi olmayan sonuçlara göre 44. başkan seçilmek için gerekli desteği elde ettiğini duyurdu.
Televizyonun projeksiyonuna göre Demokratların adayı Obama 297 seçici üye, Cumhuriyetçilerin adayı John McCain 139 seçici üye kazandı.

Başkanlık seçimini kazanmak için 270 seçici üye kazanmak gerekiyor.
MISSISSIPPI'DE MCCAIN KAZANDI
Sandık başı yoklamalarına göre, Mississippi'deki 6 seçici oyun Cumhuriyetçilere gittiği öngörülüyor.
OBAMA BEYAZ SARAY'A ÇOK YAKIN
ABD'de resmi olmayan sonuçlara göre Ohio eyaletinde kazandığı açıklanan Demokrat Partili başkan adayı Barack Obama, Beyaz Saray'ı kazanmaya çok yakın görülüyor.
Obama, Demokrat Partili başkan adayı John Kerry'nin 2004 yılında kazanmış olduğu bütün eyaletlerde kazandı kabul edilebilir. Ülkenin en doğusundaki California eyaletinin sonuçları ilerleyen saatlerde gelecek, ancak bu eyalet ağırlıklı olarak Demokrat Partili ve Obama'dan başkasının kazanması mümkün görülmüyor. Bu eyaletlerin toplamı 252 seçici üyeye eşit bulunuyor. Buna, Ohio'nun 20 seçici oyunu daha ekleyince 272 sayısına ulaşılıyor. Bu da Obama'nın, rahatlıkla ABD başkanı olmak için gereken 270 sayısını bulacağı, hatta geçeceğinin işareti olarak görülüyor.
Illinois senatörü, hangi aday kazanırsa seçimde büyük avantaj sağlayacağı önceden bilinen Ohio eyaletini alarak, ABD'nin ilk siyah başkanı olmaya bir adım daha yaklaştı.
ABD'de, Ohio eyaletinde kazanamayan hiçbir Cumhuriyetçi Partilinin ABD başkanlık seçimini kazandığı görülmemiş.
EYALETLERDE VE DELEGE SAYISINDA OBAMA ÖNDE
ABD'deki seçimlerde Demokratların adayı Obama, kapanan sandıklara göre 207, Cumhuriyetçilerin adayı McCain ise 89 seçici üye kazandı. Obama'nın 19, McCain'in 13 eyalette üstünlüğü var.
MCCAIN KANSAS'I ALDI
Cumhuriyetçilerin adayı John McCain, Kansas eyaletini aldı. Sandık başı yoklamalarında, Kansas'taki 6 seçici oyun Cumhuriyetçilere gittiği görünüyor.
OBAMA OHIO'DA DA KAZANDI
Demokrat Parti adayı Barack Obama, ABD başkanlık seçimlerinde kilit öneme sahip olan Ohio ve New Mexico eyaletlerinde de kazandı.
Obama, 1964'ten bu yana başkanlık seçimini kazanmış adayları desteklemesiyle bilinen Ohio eyaletinde Cumhuriyetçi rakibi John McCain karşısında zafer elde etti. Obama, bu eyalette 20 seçici oyu aldı. Obama, New Mexico eyaletinde ise 5 seçici üyeyi elde etti.
AFRİKA KÖKENLİ GENÇLERİN TERCİHİ OBAMA
ABD'de bugün yapılan başkanlık seçiminde ilk kez oy kullanan her 10 seçmenden birinin ağırlıklı olarak tercihi, Demokratların siyahi başkan adayı Barack Obama.
AP ajansının oy kullanan seçmenlerle yapılan sandık çıkış anketine ilişkin haberine göre, bu yıl ilk kez oy kullanacak olan yeni seçmenlerin beşte biri Afrika kökenli Amerikalı, beşte biri de Latin Amerika kökenli Hispanikler. Yine, ilk kez bu seçimde oy kullanacakların üçte ikisi 30 yaşın altında.
Sandık çıkış tahminine göre, Obama'nın seçim stratejisinin temel unsurlarından olan ilk kez oy kullananlar, üçte birlik bir farkla Cumhuriyetçilerin adayı John McCain'e karşı Obama'ya destek veriyor.
Genç seçmenlerin tercihi, çok yüksek oranlarda olmasa da genelde Demokratlar oluyor. Demokratların 2004 seçimlerindeki adayı olan John Kerry, genç seçmenin oylarının yüzde 53'ünü almıştı.
Bu yıl ilk kez oy kullananların üçte biri siyasi olarak bağımsız olduklarını, 5'te biri de Cumhuriyetçileri desteklediklerini belirtiyor.
New Yorklu seçmenlerden 26 yaşındaki Cumhuriyetçi Parti yandaşı Jennifer Sunderlin, bu seçimde geleneğine bağlı kalmadığını anlatarak, "Sakın babama söylemeyin, oyumu Barack Obama'ya verdim" dedi. Sunderlin, McCain'in başkan yardımcısı olarak Sarah Palin'i seçmesi nedeniyle böyle bir tercihe yöneldiğini söyledi.
Sunderlin gibi her 10 seçmenden 4'ü, oy verirken Palin'in, aday tercihinde kararını önemli oranda etkilediğini belirtiyor ve bu grup hafifçe Obama'ya yöneliyor. Buna karşın, her 10 Cumhuriyetçiden 9'u Palin'in başkan adayı olarak seçilmesinin McCain için oy verilmesinde önemli olduğu görüşünde.
ABD seçimlerinde, gençlerin tersine 65 yaş ve üstü seçmenlerin favorisi de McCain. Cumhuriyetçilerin lideri, beyazlardan ve çalışan kesimden destek buluyor.
Seçmenlerin kararlarında, sağlık politikaları ve ekonomi gibi politikalar da belirleyici. Hemen herkes, ekonomik durumunun olumsuz olduğu ya da iyi olmadığı konusunda hemfikir.
Her 10 seçmenden yaklaşık 8'i, gelecek yılki ekonomik gidişat konusunda endişeli. Seçmenlerin yaklaşık yarısı mevcut ekonomik krizin ailelerine zarar vereceği konusunda çok, üçte biri de biraz kaygı duyuyor.
ABD seçimlerinde bu yıl ilk kez siyahi bir aday başkanlığa yaklaşırken, her 10 seçmenden 9'u oy verirken adayın ırkının önemli olmadığını belirtiyor. Yine 72 yaşındaki MCCain'le ilgili olarak, seçmenin çoğunluğu adayın yaşının önemli olmadığı görüşünde.
Bu anket, Associated Press ajansı ve televizyon kuruluşları için Edison Media Research ve Mitofsky International tarafından, sandık başındaki seçmenlerle yüz yüze ve oyunu kullanmış seçmenlerle telefonla yapıldı. Anket için 2407'si telefonla, 10 bin 747 seçmenle görüşüldü.
04:15 DEMOKRATLAR ÇOĞUNLUK SAYISINA ULAŞTI
ABD'de yapılan seçimde Demokrat Parti, Kongrenin üst kanadı Senatoda çoğunluk sayısı olan 51'e ulaştı.
CNN televizyonunun haberine göre 35 üyeliği yenilenen 100 üyeli Senatoda son sonuçlara göre, 19 sandalyenin sahibi belli oldu.
Demokrat Parti, önceki üyeleriyle birlikte, çoğunluk oyu olan 51 senatöre ulaşırken, Cumhuriyetçi Partinin sandalye sayısı 33'e yükseldi.
Demokratlar şimdi, kalan 16 sandalyenin 9'unu daha alıp, "süper çoğunluk" adı verilen 60 üyeye ulaşmayı amaçlıyor. Bunu başarmaları halinde Demokratlar, 30 yıldır ilk kez Senatoda süper çoğunluğu ele geçirmiş olacak. Bu da kendilerine, Cumhuriyetçilerin yasa tasarılarının onaylanmasını durdurma amaçlı, prosedürle ilgili her tür engelleme çabasını aşmalarını sağlayacak.
Senatonun yenilenen 35 sandalyesinin 23'ü Cumhuriyetçilerin, 12'si de Demokratlarındı.


02:30 SEÇMENLERLE YAPILAN ANKETLER
ABD'de oyunu kullanan seçmenlerle sandık çıkışında yapılan ve "güvenilirliğine temkinli yaklaşmak gereken" anketlere göre, Demokrat Partili başkan adayı Barack Obama, birçok eyalette Cumhuriyetçi Partili rakibi John McCain'in önünde gidiyor.
Demokrat Partili kaynaklar tarafından basına sızdırılan bu anket sonuçlarına göre Obama, şu anda Florida'da yüzde 52'ye yüzde 44, Iowa'da yüzde 52'ye yüzde 48, Missouri'de yüzde 52'ye yüzde 48, North Carolina'da yüzde 52'ye yüzde 48, New Hampshire'da yüzde 57'ye yüzde 43, Nevada'da yüzde 55'e karşı yüzde 45, Pennsylvania'da yüzde 57'ye karşı yüzde 42, Ohio'da yüzde 54'e yüzde 45, Wisconsin'de yüzde 58'e yüzde 42, Indiana'da yüzde 52'ye yüzde 48, Cumhuriyetçi Partili rakibi John McCain'in önünde görünüyor. New Mexico'da yüzde 56'ya yüzde 43, Minnesota'da yüzde 60'a yüzde 39, Michigan'da yüzde 60'a yüzde 39 yine Obama önde gidiyor.
Bu ilk sonuçlar, genellikle "güvenilmez" olarak değerlendiriliyor. Demokrat Partili başkan adayı John Kerry'nin 2004 yılındaki ilk sonuçlarını hatırlamakta fayda var. Kerry de anketlerde ilk başta önde görünüyordu, ancak eyaletlerde oyların rakip Cumhuriyetçi Partili George W. Bush'a karşı çok yakın olduğu ortaya çıktı ve bu eyaletlerin bir çoğunda oylar sonuç olarak Bush'a gitti.
Oy kullandıktan sonra çıkışta, resmi anketi yapanlara konuşan seçmenlerin genellikle genç seçmenler olduğuna, yaşlıların genellikle konuşmayı tercih etmediğine dikkat çekiliyor. Bu da bu anket sonuçlarının sadece belli bir oranda güvenilirliği olduğunu gösteren unsurlardan biri.
Anket sonuçlarına göre, sandık kapatma saatine yaklaşırken, doğu kıyısındaki, geleneksel olarak Cumhuriyetçi Partili olan Virginia eyaletinin yüzde 22 oranındaki siyah seçmeninin oylarının yüzde 91'inin Obama'ya gittiği belirtildi. Beyaz seçmenlerden yüzde 58'i McCain'i, yüzde 41'i Obama'yı destekledi. Bu eyaletin, bu yıl Demokrat Partiye dönme eğilimi taşıdığı yorumları yapılıyor.
IRAK İKİNCİ SIRADA ÖNEMLİ KONU
Ulusal düzeyde seçmenler için bir numaralı konu ekonomi oldu. Yüzde 62, en önemli konunun ekonomi olduğunu söyledi, ki bu konu, Obama'nın kuvvetli tarafı olarak görülüyor. Geçen ara seçimin bir numaralı konusu olan Irak, seçmenlerin sadece yüzde 10'u tarafından "bir numaralı konu" olarak gösterildi. Seçmenlerin yüzde 9'u, terörizmi birinci öncelikli konu olarak seçti. Bu alan, McCain'in kuvvetli görüldüğü alan olarak biliniyor. Yüzde 9, bir numaralı konu olarak sağlığı gösterdi.
Seçmenlerin yüzde 27'si, Obama'nın kampanya üyelerinin kendisiyle temasa geçtiğini söyledi. Obama, bu seçimde aktif olarak modern iletişim araçlarını, SMS mesajı gibi yeni yöntemleri devreye soktu. Yüzde 51, hükümetin, ülkenin problemlerini çözmede daha fazla şey yapması gerektiğine, yüzde 43, devletin bu kadar karışmaması gerektiğine inandığını söyledi. Obama'nın tecrübesizliğine ilişkin olarak Cumhuriyetçi Partinin yürüttüğü kampanyaya karşılık, seçmenin yüzde 30'u, McCain'in başkanlığından, yüzde 23'ü ise Obama'nın başkanlığından endişe ettiğini kaydetti.
McCain'in başkan yardımcısı adayı Sarah Palin'in ise seçimde McCain için avantaj olup olmadığı şüpheli görülüyor. Alaska Valisi Palin'in gerekirse ABD başkanlığını üstlenebilme kapasitesine, sadece yüzde 38 güven duyduğunu söyledi. Bu oran, Obama'nın başkan yardımcısı adayı, deneyimli Senatör Joe Biden için yüzde 67 oldu.
Seçmenin yüzde 76'sı, ülkenin yanlış yönde gittiğine inandığını söyledi. ABD Başkanı George Bush'un halk arasındaki popülerlik oranı, şu sırada yüzde 27'lerde seyrediyor.

OBAMA KİMDİR?
ABD'de Demokrat Partinin başkan adayı Barack Obama, ABD tarihinin 44. başkanı seçildi ve ilk siyahi başkan olarak tarihe geçti.
Kendisiyle aynı adı taşıyan Kenyalı bir baba ile Ann Dunham adlı Kansaslı beyaz bir annenin oğlu olan Obama, 4 Ağustos 1961 Hawai doğumlu. Hawaii Üniversitesinde tanışıp evlenen çift, Obama 2 yaşındayken boşandı. Harvard Üniversitesinde burslu okuyan baba, daha sonra Kenya'ya döndü ve hükümet için çalıştı.
Obama 6 yaşındayken, annesi bu kez bir Endonezyalıyla evlendi, aile Cakarta'ya taşındı. Endonezya'da yaşadığı 4 yıl boyunca laik ve Hristiyan okullarına giden Obama, daha sonra büyükanne ve büyükbabasıyla yaşayacağı Hawaii'ye döndü ve eğitimine burada devam etti.
New York'taki Columbia Üniversitesinde Siyasal Bilimler okuyan Obama, 1988'de Harvard Hukuk Fakültesine girdi, buradaki öğrenciliği sırasında "Harvard Law Review" dergisinin ilk Afrika kökenli Amerikalı yöneticisi oldu.
1996-2004 yılları arasında Illinois eyalet senatörü olan Obama, 2004 yılında da ABD Senatosuna seçildi. Bu zaferinin ardından medyanın ilgisini çeken Obama, Washington'un en gözde isimlerinden biri haline geldi. Obama'nın iki kitabı, çok satanlar listesine girdi.
Barack Obama, 2007 başında başkan aday adayı olduğunu ilan etmesiyle birlikte, diğer aday adayı, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi Hillary Rodham Clinton ile uzun süreli bir mücadeleye girişti ve zaferini ilan etti.
Barack Obama, siyasette parlamasıyla birlikte hem ulusal, hem de uluslararası alanda bir üne ve desteğe kavuştu.
Obama, başkanlık kampanyasının başında "Washington'daki liderlerimizin, sorunlara pratik ve sağduyulu çözümler bulmak için bir arada çalışmaktan aciz olduğu görülüyor" diyerek, kendisinin bunu düzeltmeyi amaçlayacağını açıkladı.
Barack Obama'nın Demokrat Partinin resmen başkan adayı olduğu ise Haziran 2008'de kesinleşti. Seçim kampanyasında "değişim" sloganını kullanan Obama, başkanlık yarışında en çok bağış elde eden lider olarak da rekor kırdı.
ABD'nin Irak'a müdahalesi öncesinde savaşa karşı sesini yükselten, Irak savaşının başından beri bunu eleştiren Obama, İranlı liderlerle de koşulsuz görüşmeden yana olduğu yaklaşımıyla eleştirilmişti.
Göbek adının Hüseyin olduğu belirtilen Obama, adının sürekli "Alabama" ya da "Yo Mama" gibi yanlış söylendiği konusunda espriler yapıyor. CNN televizyonu da Obama ile El Kaide lideri Usame'nin (Bin Ladin) adlarını karıştırmış ve özür dilemişti.
Barack Obama, 1964 doğumlu ve kendisi gibi Harvard Hukuk Fakültesi mezunu olan Michelle Robinson ile evli. Çiftin, Malia (10) ve Sasha (7) adlı iki kız çocuğu bulunuyor.

ensonhaber