Ben çözemedim sen çöz


Bush, ABD'nin yeni Başkanı Obama'yı ilk arayan isimlerden biri oldu.ABD Başkanı George Bush, bugünkü başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Demokratların başkan adayı Barack Obama'yı kutladı.

ABD Başkanı George Bush, "harika" bir seçim sonucu başkan seçilen Barack Obama'yı zaferinden dolayı telefonla kutlarken, Beyaz Saray'a da davet etti.

SİZİ VE BÜYÜLEYİCİ EŞİNİZİ
Sözcüsünün açıklamasına göre, Obama'yı arayan Bush, "Sayın başkan, tebrikler! Sizin için, aileniz ve taraftarlarınız için müthiş bir gece. Laura ve ben sizi kutlamak için arıyoruz; sizi ve büyüleyici eşinizi..." ifadesini kullandı.

BEYAZ SARAY'A DAVET ETTİ
Bush, "Bu geçiş gayet yumuşak şekilde olacaktır. Siz, hayatınızın en büyük yolculuklarından birine çıkmaktasınız. Tebrikler, yolculuğun zevkli geçmesini dilerim" diye konuştu. Bush, Obama ve ailesini Beyaz Saray'a davet etti.

MCCAİN'İ TESELLİ ETTİ
İktidar koltuğunu 20 Ocak'ta devredecek olan Bush, daha sonra da Obama'nın rakibi John McCain'i arayıp mağlup cumhuriyetçi adayı teselli etti.

BEN ÇÖZEMEDİM SEN ÇÖZ
Başkan Bush'un Obama'ya özellikle ABD'nin dış sorunları ile ilgili uyarılarda bulunduğu belirtiliyor. Irak ve Afganistan'da askeri varlığı bulunan ABD, uzun süredir savaşı sona erdiremezken hem asker kaybediyor, hem de ekonomik olarak büyük kayıp yaşıyor. Ayrıca İran-ABD gerginliği konusunda da Bush döneminde gerginliğin artması ötesinde bir adım atılamadı.

ensonhaber