Ne Baykal ne de Bahçeli söyleyebilir


Obama artık BENİM DE BAŞKANIMMCCAİN'DEN DEMOKRASİ DERSİ
ABD'de başkanlık seçiminin kaybeden ismi Cumhuriyetçi Partili John McCain, ABD'nin 44'üncü başkanı seçilen Demokrat Partili Barack Obama'yı "tarihe geçtiği için" kutladı. McCain'in konuşmasındaki ifadeler, ABD'nin neden güçlü bir demokrasi ve büyük bir ülke olduğunu bir kez daha kanıtladı.

OBAMA ARTIK BENİM DE BAŞKANIM
Phoenix'te kendisini destekleyenlere seslenen McCain, "Obama, hem kendisi, için hem de ülke için çok büyük bir başarı kazandı. Kendisini tebrik ediyorum. O artık hem bütün Amerikalıların hem de benim başkanım." diye konuştu.

AMERİKA İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ
Obama'ya bütün çalışmalarında destek vereceğini açıklayan McCain, eskiden olduğu gibi ülkenin hizmetinde kalacağını vurguladı ve "Biz Amerikalılar hiç bir zaman vazgeçmeyiz, hiçbir zaman teslim olmayız. Teşekkür ederim. Tanrı sizi ve Amerika'yı korusun" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

BU BAŞARISIZLIK BENİMDİR
Cumhuriyetçi Partili başkan adayı, seçim sonucu nedeniyle hayal kırıklığı hissetmenin çok doğal olduğunu, ancak yarının yeni bir gün olacağını belirterek, "Çok gayret gösterdik. Bu başarısızlık benimdir. Sizin değildir. Sonuç farklı olsun dilerdim. Ama eşim Cindy, çocuklarım, annem, ailemin diğer üyeleri ve arkadaşlarıma minnettarım" dedi.

EKRAN KARARTILDI
McCain'in yenilgi sonrası yaptığı bu olgunluk dolu konuşmasına rağmen, Cumhuriyetçi seçmenlerin bu yenilgiyi kolay hazmedemediği de belli oldu. McCain'in konuşmasının ardından, konuşmanın yansıtıldığı dev ekran bir anda karartıldı. Çünkü o anda Obama'nın Chicago'da yaptığı zafer konuşması ekrana geliyordu.

TÜRKİYE'NİN ALIŞIK OLMADIĞI TABLO
McCain'in seçimi kaybettiğinin dakikalarda yaptığı bu konuşma Türkiye'deki siyasetçiler için de örnek oluşturuyor. Başarısızlık konusunda mazeret aramak yerine "Bu başarısızlık benimdir" diyen McCain, "Obama artık benim de başkanım" diyerek Gül'ün Cumhurbaşkanlığını protesto eden ve "O benim cumhurbaşkanım değildir" diyen Türkiye'deki muhalefet zihniyetine de politika ve vatanseverlik dersi verdi.


ensonhaber