İsrail'de de Obama sevinci


Obama'nın seçilmesi Bush'un müttefiki İSrail'de de sevinçle karşılandı.
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ABD Başkanlık seçimlerini kazanan Barack Obama'yı kutlayarak, bu zaferi "tarihi ve etkileyici" olarak değerlendirdi.

Olmert yaptığı açıklamada, "Amerika bir kez daha en büyük demokrasi olduğunu kanıtlamış ve dünyadaki tüm demokrasiler için örnek olmuştur. Obama, yeteneklerini ve liderlik vasıflarını dünyaya kanıtlamıştır" dedi.

Obama'ya, seçim başarısından dolayı İsrailli liderler ve milletvekillerinden kutlamalar geldi.

AMERİKAN DEMOKRASİSİ İÇİN ONUR NİŞANI
İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Barack Obama'nın "kazandığı zafer, Amerikan demokrasisi için bir onur nişanı olmuştur" ifadesini kullandı.

Obama'nın İsrail'e yaptığı ziyaret sırasında İsrail halkının, kişiliğinden ve İsrail'in güvenliği için açıkladığı taahhütten etkilendiğini belirten Livni, "İsrail, yeni ABD yönetimiyle, yeni başkanla ve yeni Amerikan kongresiyle stratejik işbirliğinin devamına ve iki ülke arasındaki bağların güçlenmesine umutla bakıyor" diye konuştu.

İsrail muhalefetinin lideri, Likud partisi başkanı Binyamin Netanyahu da Obama'ya, kutlama mesajı gönderdi. Netanyahu mesajında, "Siz ve Amerikan halkı tarihi bir değişimi gerçekleştirdiniz ve hepimize Amerika'nın neyi temsil ettiğini hatırlattınız: Umut ve daha iyi bir gelecek sözü" diye yazdı.

Netanyahu, "Bölgede barışa ulaşmak ve hepimiz için daha iyi bir gelecek oluşturmak için birlikte çalışacağımıza eminim" ifadesini kullandı.

IRKÇILIĞIN YENİLGİSİ
İsrail parlamentosunun Arap milletvekillerinden, Birleşik Arap listesi-Ta'al üyesi Ahmed Tibi de Obama'yı kutladı. "Obama'nın zaferi 'öteki'nin ve 'farklı'nın zaferi, ırkçılığınsa yenilgisidir" diyen Tibi, şöyle devam etti:

"Bu, ideallerin saldırganlığa karşı zaferidir. Amerikan halkı büyüklüğünü kanıtlamış ve tüm dünyayla birlikte yeni bir günün şafağına adım atmıştır."

Knesset'in İşçi partili üyelerinden Ofir Pinez-Paz da İsrail'deki siyasi sistemin, ABD demokrasisini ve Obama'yı Beyaz Saray'a taşıyan hareketi, kıskançlık ve şaşkınlıkla izlemesi gerektiğini ifade etti.

Obama'nın zaferinin İsrail için iyi olacağını söyleyen Pinez-Paz, bu başarının Orta Doğu ve tüm dünyada milyarlarca kişiye de ümit verdiğini kaydetti. Pinez-Paz, "Obama, görevinin ilk gününden başlayarak diplomatik sürece ve bölgeye barış getirme çabalarına aktif olarak katılmalıdır" diye konuştu.

Soldaki Meretz partisi Başkanı Haim Oron da Amerikan halkının sorumluluk, dayanışma ve ortaklık anlamına gelen bir alternatifi seçtiğini söyledi.


ensonhaber