Obama'nın zaferi böyle duyuruldu


ABD gazeteleri Obama'nın seçim zaferi için ne dedi?ABD gazeteleri Obama'nın seçim zaferini "tarihi" olarak nitelendirdi. Gazeteler ilk defa siyah bir kişinin başkan seçildiğine vurdu yaptı.

İşte bazı gazetelerin seçim yorumları.
New York Times: Obama'nın seçilmesi bir başlangıç

ABD'nin ön önemli gazetelerinden biri olan New York Times, Obama'nın tarihi seçim zaferini "Obama'nın seçilmesi bir başlangıç" başlığıyla verdi. New York Times, Demokrat Partili Senatör Barack Obama'nın ABD'nin 44. başkanı seçilmesinin bir başlangıç olduğunu belirterek, ülkenin karşı karşıya olduğu sorunların tek bir kişinin ya da tek bir siyasi partinin kendi başına çözebileceği sorunlar olmadığını yazdı.

Washington Post: Obama tarih yazdı
ABD'nin önemli gazetesi Washington Post, ABD'nin ilk siyah başkanı olan Obama'nın seçim zaferini "Obama tarih yazdı" başlığıyla verdi. Gazete, tarihi seçimde ilk defa Afrika kökenli bir Amerikalı başkan seçildi diye yazdı. Haberde, ABD'nin 44. Başkanı seçilen Barack Obama'nın zafer konuşmasında reform sözü verdiği de hatırlatıldı.

Washington Times: Obama başkanlık yarışını kazandı
ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Times, ABD'deki seçim yarışını "Obama başkanlık yarışını kazandı" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Haberde, Afganistan ve Irak'ta ABD'nin yürüttüğü savaş ve çöken ekonomiden memnun olmayan Amerikan halkının Barack Obama'yı 44. başkan olarak seçtiği vurgulandı. Gazete, "Amerikan halkı salı akşamı Obama'yı başkan seçerek ABD siyaseti önünde duran son en büyük ırkçı bariyeride ortadan kaldırdı" görüşüne yer verdi.

USA Today: Değişim geldi
USA Today: ABD'nin önemli gazetelerinden USA Today, Obama'nın seçim zaferini "Değişim geldi" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Gazete haberinde, Barack Obama'nın ABD'nin 44. başkanı olarak seçilerek Beyaz Saray'a giden ilk Afrika kökenli Amerikan vatandaşı olduğu vurgulandı. Haberde, Obama'nın kazandığı zaferde Kaliforniya eyaletinden gelen güçlü desteğin etkili olduğu belirtildi.

ensonhaber